Do 29 sierpnia w niewielkiej wsi Gaj nieopodal Połuknia w rejonie trockim, trwają uroczystości jubileuszowe wyświęcenia kaplicy, w której znajduje słynący z cudów się obraz Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. Obecnie kaplicą opiekują się mieszkańcy wsi, których przodkowie przyczynili się do jej budowy.
— Dziś w Gaju mieszka jedynie 25 osób. Są to rdzenni mieszkańcy, Polacy, których przodkowie mieszkali w tej wsi z dziada pradziada – opowiada Renata Joknienė, nauczycielka muzyki i organizator imprez kulturalnych przy starostwie w Połukniu.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1936 roku rozpoczęto budowę kaplicy, która trwała do wiosny 1937 roku. Była to malutka kapliczka, w której mieściły się zaledwie 4 osoby. Po ukończeniu budowy rozpoczęto przygotowania do wyświęcenia małej kaplicy. Ks. Kazimierz Packiewicz – proboszcz połukniańskiej parafii – począł czynić starania u arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego o pozwolenie poświęcenia kaplicy i odprawianie tu Mszy świętych. Uroczystość odbyła się 18 lipca 1937 roku.
Jubileuszowe uroczystości 75. rocznicy poświęcenia kaplicy Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Gaju rozpoczęły się w niedzielę. We Mszy świętej wzięli udział księża parafii w Połukniu i Rudziszkach, którzy kiedyś pełnili tu posługę duszpasterską. Nie zabrakło też zaproszonych kapłanów. Podczas Mszy świętej wystąpił chór z Polski „Piastuny”, który działa przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych „Piast” we Wrocławiu.
— Bardzo cieszymy się, że organizacji obchodów jubileuszowych chętnie podjęła się młodzież kół Związku Polaków Litwy z Połuknia i Międzyrzecza. Dzięki ofiarodawcom został odrestaurowany relikwiarz w postaci monstrancji z 1914 r. , zeszyt – kronika kaplicy oraz dokonano gruntowego odnowienia świątyni na zewnątrz – relacjonuje Renata Joknienė.
Źródło: kurierwilenski.lt
luk