30 sierpnia 2019

Polskie służby zakupiły super-oprogramowanie inwigilacyjne? Tak twierdzą media

(Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com)

Według dziennikarzy stacji TVN24 Centralne Biuro Antykorupcyjne prawdopodobnie nabyło system Pegasus. Pozwala on między innymi na daleko posuniętą inwigilację poprzez smartfony. Platforma Pegasus jest produktem firmy NSO, a sam system został stworzony przez byłych oficerów Mosadu. 

 

TVN24 opiera doniesienia na informacjach ekspertów z kanadyjskiej firmy Citizen Lab. Według Johna Scott-Railtona z CitizenLab, w Polsce znajdują się ślady używania kontrowersyjnego oprogramowania.

 

Światło na sprawę rzuca, według mediów, raport Najwyższej Izby Kontroli, a także faktura zakupu zawierająca jakoby pieczątkę szefa CBA i firmy informatycznej z Warszawy, pośredniczącej podobno między NSO i CBA. Samo CBA nie potwierdziło jednak zakupu.

 

Pegasus wysyłany jest jako wirus – podają media. Gdy klikniemy w link, to już po upływie kilku sekund oprogramowanie jest w stanie dostarczać informacje na serwer wysyłającego. System daje inwigilującemu dostęp do głośnika, kamery, pozwala na podsłuchiwanie rozmów i śledzenie lokalizacji użytkownika. Gdy zaś ten podejmie kroki zmierzające do usunięcia oprogramowania, to… usunie się ono samo już po upływie kilku sekund i zatrze ślady.

 

W Polsce prowadzenie tego typu kontroli w telefonach wymaga zgody sądu. Z kolei przedstawiciel polskich służb w rozmowie z TVN24 stwierdził, że nie zna systemu Pegasus.

 

Pegasus uchodzi za najbardziej rozwinięty na świecie system służący do inwigilacji. Firma NSO twierdzi, że jej narzędzia służą do walki z największymi niebezpieczeństwami współczesnego świata. Wykorzystywane są wyłącznie przez rządowe instytucje, takie jak wywiad. Firma informuje, że z narzędzia korzystano do walki z terroryzmem, pedofilią, praniem pieniędzy, ochrony porywanych dzieci czy wspomagania ratowania życia.

 

Jednak nie wyklucza to także ewentualnych zastosowań do inwigilacji obywateli – niekoniecznie będących terrorystami.

 

Portal PCh24 nie jest w stanie zweryfikować informacji dziennikarzy TVN 24. Z pewnością wobec liberalnych mediów warto zachować rezerwę. Jednak patrzenie władzom na ręce również jest wskazane. Żyjemy bowiem w świecie bezprecedensowej inwigilacji. W dzisiejszych czasach możliwości prowadzenia inwigilacji są posunięte niezwykle daleko – za sprawą technologii. Co więcej, ludzie zazwyczaj nie zdają sobie z tego sprawy. Tymczasem świadomość, że nowe technologie to nie tylko wygoda i przyjemność, lecz również większa kontrola, jest niezbędna dla człowieka XXI wieku.

 

 

Źródła: tvn24.pl / bankier.pl / nsogroup.com / komentarz pch24.pl

mjend

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie