Specjalny serwis internetowy, filmy instruktażowe oraz drukowany poradnik, który ma trafić do 10 tysięcy polskich parafii – Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych niebawem zwróci się do kapłanów o pomoc i koordynację w radzeniu sobie ze społeczną plagą alkoholizmu. Po wielu latach ignorancji polskie władzy dostrzegły w proboszczach i wikariuszach tych, którzy na pierwszej linii stykają się z alkoholizmem i próbują mu przeciwdziałać.
Jak podała „Rzeczpospolita”, pracownicy agencji sięgnęli do badań socjologicznych, z których jasno wynika, iż ankietowani w przypadku zetknięcia się z patologią pijaństwa lub przemocy w rodzinie szukają pomocy w pobliskiej parafii. Przytoczono także wypowiedź o. Adama Michalskiego, dyrektora Ośrodka Trzeźwości w Zakroczymiu w województwie mazowieckim, który stwierdził, iż „osoby wierzące najczęściej z takimi problemami zwracają się do najbliższych członków rodziny, a w drugiej kolejności do księży”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem ojca Michalskiego, duszpasterze powinni być przygotowani do tego typu rozmów. O uzależnieniach wykłada się w seminariach duchownych, ponadto szkolenia dla kapłanów organizują instytucje takie jak kierowany przez niego ośrodek.
Pracownicy PARPA zwracają uwagę, iż podczas rozmów księży z alkoholikami często pojawia się propozycja złożenia tzw. ślubów abstynencji. Do tego tematu odnosi się poradnik, który ma wkrótce trafić do polskich parafii. „Będzie z niego wynikało, że u osób niebezpiecznie pijących śluby są wartościowe, bo kształtują silną wolę” – relacjonuje współautor poradnika.
Rządowa agencja planuje ruszyć z kampanią w czerwcu. Przypomnijmy, że w polskim Episkopacie działa Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości, z którym współpracuje PARPA.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Tom