25 września 2012

Polsko-litewska współpraca gospodarcza

(fot. Andrejavus / commons.wikimedia.org, licencja cc)

20 września br. odbyło się w Wilnie posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji Rządowej ds. Współpracy Gospodarczej. W wyniku tego spotkania podpisany został protokół o dwustronnej współpracy w dziedzinach transportu, energetyki, handlu i inwestycji. O podpisaniu umowy poinformowało Ministerstwo Gospodarki Litwy.

Było to pierwsze spotkanie resortów gospodarki z Polski i Litwy od trzech lat. Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister gospodarki Andrzej Dycha. „Współpraca z Polską – strategicznym partnerem gospodarczym Litwy – jest bardzo ważna” – napisano w komunikacie litewskiego ministerstwa. Radca-minister Henryk Szymański, kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady polskiej w Wilnie stwierdził, że „najważniejszym efektem spotkania była możliwość bezpośredniej wymiany poglądów na sprawy, którymi zainteresowane są obie strony”. – Mam  nadzieję, pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział Szymański.

Jednym z głównych tematów posiedzenia były sprawy dotyczące energetyki i transportu, w szczególności zaś budowy terminalu gazowego i możliwości wykorzystania potencjału gazu łupkowego, zmian w sektorze energii elektrycznej, realizacji projektów „Rail Baltica” oraz „Via Baltica”. Omawiano ponadto zagadnienia dotyczące turystyki, inwestycji, ochrony praw konsumentów, nadzoru rynków, zamówień publicznych i innowacji. Kolejne spotkanie komisji ma odbyć się w przyszłym roku w Warszawie.

Niezależnie od tego, jak lakoniczny i niewiele wnoszący może być wspomniany komunikat o podpisaniu protokołu, jest to droga, którą powinny podążać kraje nadbałtyckie, w tym Polska, w celu budowania przeciwwagi dla działań Rosji, mających na celu omijanie naszego regionu pod względem nie tylko politycznym, ale i gospodarczym. Po wybudowaniu gazociągu Nord Stream, Rosja szykuje się do budowy szerokotorowej linii kolejowej, przebiegającej m.in. przez Słowację i również omijającej nasz kraj.

 

Tomasz Tokarski
Źródło: www.wgospodarce.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 815 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram