W Warszawie ruszają prace nad odbudową pomnika Ludwika Waryńskiego, XIX – wiecznego socjalisty, założyciela partii Proletariat. Warszawski Magistrat wokół pomnika planuje zorganizować Skwer. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 100 tysięcy zł.
Pierwotnie pomnik Waryńskiego stał przed biurowcem Zakładów Bumar – Waryński przy ul. Kolejowej, jednakże usunięto go z tego miejsca w 2006r. Do dziś był przechowywany w jednym z magazynów. Staraniem warszawskich samorządowców reprezentujących głównie Platformę Obywatelską oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, pomnik znanego działacza socjalistycznego ponownie ujrzy światło dzienne. Po rekonstrukcji zostanie umieszczony na cokole u zbiegu ulic Kasprzaka oraz Bema. Warszawscy samorządowcy planują budowę Skweru wokół pomnika. Prace mają zakończyć się 20 grudnia br.
Wesprzyj nas już teraz!
Ludwik Waryński był założycielem oraz twórcą pierwszej, działającej na terenach polskich, partii marksistowskiej „Proletariat”. W młodości należał do organizacji o nazwie „Polska Młodzież Socjalistyczna”. Zakładał pierwsze robotnicze i akademickie Kółka Socjalistyczne w Królestwie Polskim, był również jednym ze współautorów pierwszego socjalistycznego programu politycznego zwanego „programem brukselskim”.
W swoim programie politycznym Waryński pisał m.in.: „I. Pod względem ekonomicznym, zgodnie z zasadami socjalizmu, przyjętymi na kongresach międzynarodowych przez proletariat wszystkich krajów, żądamy: 1. Aby ziemia i narzędzia pracy przeszły z rąk jednostek na wspólną własność pracujących, na własność socjalistycznego państwa. 2. Aby praca najemna zamieniona była przez pracę zbiorową, zorganizowaną w stowarzyszeniach fabrycznych, rzemieślniczych i rolnych. 3. Aby każda jednostka miała prawo do korzystania z owoców stowarzyszonej pracy, a to w stosunku do ilości zaofiarowanej przez siebie pracy i ogólnych zasobów pastwa.
II. Na polu politycznym dążyć będziemy do jak największych swobód i z wszelkim rządem bez względu na jego narodowość walczyć będziemy dopóty, dopóki swobód tych całkowicie nie zdobędziemy.”
Wizerunek Waryńskiego widniał na stuzłotowych banknotach w okresie PRL.
Źródło: gość.pl
poz