7 listopada 2014

Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje: sytuacja osób wierzących pogorszyła się

(fot. Forum)

W zdecydowanej większości krajów na świecie sytuacja osób wierzących dramatycznie pogorszyła się – alarmuje katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), która 4 listopada opublikowała najnowszy raport na temat swobody wyznania w blisko dwustu państwach na świecie.


Organizacja co dwa lata publikuje sprawozdania na temat przestrzegania swobody wyznania w różnych częściach świata. W przygotowaniu opracowania pomagają przedstawiciele organizacji charytatywnych, naukowcy, reporterzy itp.  

Wesprzyj nas już teraz!

Wg ekspertów sytuacja ludzi wierzących jest bardzo zła w 116 ze 196 krajów. W ciągu ostatnich dwóch lat pogorszenie sytuacji nastąpiło w 55  państwach. Jedynie w sześciu ze 196 krajów, tj.: w Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Kubie, w Katarze, w Zimbabwe i Tajwanie nastąpiła niewielka poprawa. W czterech pierwszych państwach reżimy nieco złagodziły prześladowania za wiarę.

 

Najwięcej aktów niesprawiedliwości, które dotknęły osoby wierzące zarejestrowano w krajach islamskich. Wśród dwudziestu najbardziej prześladujących państw znalazło się aż czternaście krajów islamskich. Należą do nich: Afganistan, Republika Środkowej Afryki, Egipt, Iran, Irak, Libia, Malediwy, Nigeria, Pakistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Syria i Jemen.

 

W pozostałych sześciu krajach – w Birmie, Chinach, Erytrei, Korei Północnej, Azerbejdżanie i Uzbekistanie – prześladowania religijne wynikają przede wszystkim z surowych zasad stosowanych przez reżimy autorytarne.

 

Jeden z autorów raportu John Pontifex zauważa, że  obecnie prześladowania religijne polegają przede wszystkim na marginalizowaniu wspólnot religijnych. Największa tragedia dotyka chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W Europie prześladowania polegają głównie na dyskryminacji w miejscu pracy.

 

W raporcie zwrócono uwagę na inne trendy ograniczania swobody wyznania tj.: wzrost nietolerancji religijnej i „agresywny ateizm” w Europie Zachodniej, duże migracje wspólnot religijnych z powodu zagrożenia życia, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, rosnący „analfabetyzm religijny” wśród polityków, co prowadzi do nieporozumień w dziedzinie polityki zagranicznej, wzrost antysemickich incydentów w Europie itp.

 

Wg ekspertów, prześladowania można zniwelować poprzez rozwijanie współpracy grup religijnych w lokalnych społecznościach i potępienie przez duchowych przywódców wszelkich form przemocy motywowanej przekonaniami religijnymi.

 

 

Źródło: acnuk.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 471 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram