26 sierpnia 2022

Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o solidarność z Kościołem w Nikaragui

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay)

Papieskie dzieło „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wezwało do solidarności z Kościołem w Nikaragui. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w tym kraju” – stwierdza oświadczenie w związku z przetrzymywaniem w areszcie biskupa Rolando Alvareza i kolejnymi represjami w stosunku do instytucji i obiektów katolickich.

 

Sytuacja jest krytyczna, polaryzacja i konfrontacja przybierają na sile. Krajem wstrząsa kryzys trwający już ponad cztery lata – powiedziała w piątek Regina Lynch, dyrektor projektu PKwP. Zaapelowała jednocześnie, aby wspierać chrześcijan w Nikaragui i modlić się za nich.

Wesprzyj nas już teraz!

Aresztowanie biskupa Alvareza było „kolejnym etapem eskalacji konfliktu”. Już od 4 sierpnia był on w areszcie domowym w swoim domu biskupim w Matagalpie po otwartym sprzeciwie wobec zamknięcia sześciu katolickich rozgłośni radiowych, które – według policji – podżegały do aktów przemocy i destabilizacji kraju. Reżim oskarża biskupa o próbę obalenia rządu i przygotowuje się do postawienia mu formalnych zarzutów.

Według PKwP, od tygodnia hierarcha przebywa w areszcie policyjnym u swoich krewnych w pobliżu stolicy kraju – Managui. Wraz z nim aresztowano trzech księży, diakona, dwóch seminarzystów i kamerzystę. Są oni obecnie przetrzymywani w okrytym złą sławą stołecznym więzieniu „El Chipote”, przeznaczonym głównie dla więźniów politycznych.

Biskup Alvarez jest jednym z najbardziej znanych krytyków obecnego kryzysu społecznego i politycznego w Nikaragui. Na znak protestu przeciwko represjom politycznym wobec Kościoła podjął w połowie maja kilkudniowy strajk głodowy. Dyrektor PKwP uważa, że akcja przeciwko biskupowi jest kolejnym krokiem w spirali konfrontacji.

Biskup Matagalpy nie jest pierwszym hierarchą prześladowanym przez władze tego kraju. W 2019 biskup pomocniczy archidiecezji Managui Silvio José Báez musiał opuścić ją na prośbę Franciszka po otrzymaniu kilku gróźb śmierci. W więzieniu w Nikaragui przebywa sześciu innych księży. W marcu br. rząd wydalił z kraju nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Stanisława Sommertaga. Zabronił również dalszej działalności setkom organizacji społecznych lub charytatywnych. Z międzynarodowym potępieniem spotkało się wydalenie z kraju misjonarek miłości – zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty. Znalazły one schronienie w sąsiedniej Kostaryce.

Zamknięto też stację telewizyjną prowadzoną przez miejscowy episkopat i osiem kościelnych stacji radiowych, a Obserwatorium ds. przejrzystości i walki z korupcją zarejestrowało od 2018 około 200 ataków na mienie kościelne i pracowników. Według PKwP, naoczni świadkowie donoszą również o podpaleniach kościołów, zakłócaniu nabożeństw i zastraszaniu wiernych przez policyjne kontrole wokół kościołów. Zagrożeni są także właściciele firm autobusowych i taksówkarskich, które wożą ludzi na Msze.

Na trudną sytuację Kościoła w Nikaragui Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwracała uwagę już w raporcie „Wolność religijna na świecie 2021”.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram