6 grudnia 2022

Pomoc po kanadyjsku: niepełnosprawnej weteran zaproponowano eutanazję, zamiast windy

(Fot. Rawpixel/Pixabay)

Zachodnie media obiega historia kanadyjskiej wojskowej w skandaliczny sposób potraktowanej przez państwowe zrzeszenie weteranów. Kobieta, niepełnosprawna w wyniku ran odniesionych w czasie służby, wniosła o pomoc i ufundowanie windy w jej domu, dzięki której mogłaby z mniejszym wysiłkiem się przemieszczać. W odpowiedzi otrzymała list z informacją, że może się poddać… wspomaganemu samobójstwu, ponieważ udogodnienie nie zostanie sfinansowane. 

O bulwersującym wydarzeniu poszkodowana opowiadała w zeszłym tygodniu przed kanadyjską Komisją ds. Weteranów kanadyjskiej Izby Gmin – Przed trzema laty Chrisitine Gauthier skontaktowała się z Departamentem ds. Weteranów Wojennych, aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła – pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Podczas swojego wystąpienia Gauthier podkreśliła, że jest w posiadaniu listu, w którym zawarto skandaliczną propozycję. Kobieta nie kryla oburzenia z powodu faktu, że w Kanadzie łatwiej otrzymać tzw. pomoc w odebraniu sobie życia, niż wsparcie państwa w zapewnieniu ułatwień niepełnosprawnym.  

Wesprzyj nas już teraz!

Christine Gauthier służyła w sekcji ciężkiej artylerii armii kanadyjskiej i została poważnie ranna w wypadku podczas szkolenia w 1995 roku. Jej plecy, kolana i biodra uległy poważnemu uszkodzeniu po skoku do okopu i przeszła serię operacji, ale bezskutecznie. Startowała w kilku sportach paraolimpijskich, w tym w hokeju na lodzie, narciarstwie klasycznym i sprincie kajakowym.

Gauthier powiedziała, że napisała list do premiera Justina Trudeau, wyrażając obawy dotyczące oferty anonimowego pracownika o wspomaganym samobójstwie. Szef rządu powiedział reporterom w piątek, że komentarze pracownika VAC były „absolutnie nie do przyjęcia” i zapowiedział podjęcie odpowiednich działań.

Lawrence MacAulay, minister Departamentu ds. weteranów  powiedział przed tą samą komisją w zeszłym tygodniu, że zdarzyły się cztery lub pięć przypadków oferowania weteranom wspomaganego samobójstwa jako opcji. Wezwał też weteranów, którzy doświadczyli podobnego traktowania, aby to zgłosili.

Wspomagane samobójstwo w Kanadzie zostało zalegalizowane w ustawodawstwie federalnym w 2016 roku. W 2021 roku w jego wyniku zmarły 10 064 osoby, co stanowiło ponad 3 proc. zgonów w tym kraju. W każdej z kanadyjskich prowincji od czasu wprowadzenia tej legalizacji odnotowano wzrost liczby przypadków wspomaganego samobójstwa, które eufemistycznie określa się mianem pomocy medycznej w umieraniu. W przypadku osób otrzymujących pomoc w samobójstwie w 2021 roku, 65,6 proc. podało jako podstawowy stan zdrowia chorobę nowotworową. Prawie 19 proc. podało schorzenia układu krążenia, a 12,4 proc. przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Ponad 12 proc. powoływało się na schorzenia neurologiczne.

KAI/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram