26 września 2024

Pomysł Kościoła Anglii na katedry: dyskoteki i koncerty w gotyckich arcydziełach

(fot. Paul Hudson from United Kingdom, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

W listopadzie w katedrze Peterborough odbędą się dwie klubowe imprezy. W Dzień Zaduszny, zamiast modlitw i liturgii zrabowana Kościołowi Katolickiemu przez Henryka VIII świątynia będzie miejscem dyskoteki. Tak haniebne wykorzystanie arcydzieł brytyjskiego gotyku stało się już trendem. Nie brakuje w nich również skandalicznych koncertów.

2 listopada w zachwycającej architekturą katedrze w Peterborough odbędzie się noc klubowa. Rytm zabawy wyznaczać ma styl muzyczny Ibiza. To profanacyjne użycie wzniesionej przez katolików świątyni nie jest inicjatywą państwa, czy świeckiego administratora. Na „pomysł” nowego przeznaczenia dla gotyckiego kościoła wpadł sam Kościół Anglii… Wszystko w miejscu pochówku królowej Katarzyny Aragońskiej i spoczynku tylu wybitnych postaci.

To nie odosobniony przypadek. Przeznaczanie budowanych jeszcze jako katolickie katedr na miejsca potańcówek, czy koncertów stało się już obowiązującą modą. Kilkakrotnie w tym roku dyskoteki gościła u siebie najważniejsza z anglikańskich świątyń, katedra w Cantenbury.

Wesprzyj nas już teraz!

W lutym podobne wydarzenie wywołało protest grupy wiernych, zarówno anglikanów, jak i katolików. Jak wspomina brytyjski portal catholicherald.co.uk, kustosze obiektu przekonywali, że impreza będzie miała stonowany charakter i pomoże przyciągnąć ludzi do Kościoła Anglii (sic!). Mimo sprzeciwu, powtórzono ją w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Z kolei w Katedrze w Manchester odbył się w tym roku koncert zespołu rockowego Corpus Delicti. Grupa w swoim wyrazie zdecydowanie nie przystaje do gotyckiego wnętrza. Artyści nie mają szczególnych zahamowani w zakresie obsceny i wulgarności utworów, dodaje catholicherald.co.uk.

Organizowanie podobnych wydarzeń w świątyniach Kościół Anglii uznał za adekwatną odpowiedź na duże koszty ich utrzymania, przy jednocześnie niewielkiej liczbie odwiedzających je podczas liturgii wiernych. Nie wydaje się ona jednak najbardziej adekwatna do charakteru tych budynków i nie wyróżnia się kreatywnością, komentuje catholicherald.co.uk.

Jak dodaje medium, choć po schizmie Henryka VIII świątynie zrabowano i przekazano Kościołowi Anglii, to zostały one poświęcone jako katolickie, a w ich murach sprawowano setki Mszy Świętych. Mają też wybitne znaczenie kulturowe. Jak pisał Roger Scruton, w ich murach „można wyczuć zebrane modlitwy pokoleń, ciche świadectwo wiary, która przetrwała wieki wrzenia i zmian”. Uderzające w tę atmosferę i znaczenie imprezy mają charakter skandalu, kwituje brytyjski portal.

Źródło: catholicherald.co.uk
FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram