8 maja 2012

Pomyśl, zanim umoczysz pędzel w farbie

(fot.creationc/sxc.hu )

W ostatnich dniach kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę przedsiębiorcy, który dokonał remontu domu studenckiego, czyli popularnego akademika,  i wyposażył jego pokoje w meble oraz tzw. sprzęt AGD, po czym chciał naliczyć w związku z całą wykonaną przez siebie czynnością obniżoną stawkę VAT. I tu pojawił się szlaban – według NSA, takie czynności nie są czynnościami kompleksowymi.

 

Sędzia Artur Mudrecki podkreślił, iż remont akademika, a co za tym idzie jego wyposażenie,  można wykonać oddzielnie, nawet jeśli są one wykonywane w ramach jednej umowy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W omawianej sprawie, przedsiębiorca zawarł umowę opiewającą na wykonanie robót budowlanych w budynku, w którym mieści się dom studencki, oraz na jego pełne wyposażenie (podobno w III RP obowiązuje swoboda umów). Prace te miały dotyczyć wszystkich pomieszczeń, znajdujących się w budynku, to jest: pokoi studenckich, kuchni, sanitariatów, etc. W ramach umowy, płatnik podatku miał wyposażyć akademik również m.in. w stojaki na rowery, czy stół do tenisa. Zamawiający kompleksowy remont nie dokonywał odbioru poszczególnych elementów, ale rozliczał całość usługi. Tym samym od całej usługi powinien był odprowadzić 7-proc. VAT (w aktualnym stanie prawnym –  8 procent), ponieważ, zgodnie z przepisami o VAT, do robót budowlano-montażowych w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stosuje się preferencyjną stawkę tego podatku.

 

Tymczasem Ministerstwo finansów nie zgodziło się z taką interpretacją. Według niego, dostarczenie wyposażenia pomieszczeń akademika nie jest związane z wykonaniem przez przedsiębiorcę prac budowlanych, sanitarnych, tudzież elektrycznych w tym obiekcie. NSA, rzecz jasna, przyznał rację organom podatkowym, że w takim przypadku nie można mówić, iż doszło do wykonania jednej usługi kompleksowej, której poszczególnych elementów nie można zrealizować oddzielnie. Tym samym tylko remont akademika może być objęty niższą stawką, natomiast dostawa elementów wyposażenia stawką podstawową.

 

Wyrok jest prawomocny.

 

Piotr Toboła

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram