Ponad dwa miliony pielgrzymów z całego świata odwiedziły w ubiegłym roku sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej – poinformował br. Samuel Portka OFM, kierownik centrum obsługi pielgrzymów i turystów.
Najwięcej wiernych odwiedziło Kalwarię z okazji Światowych Dni Młodzieży. Liczniejsze niż tradycyjnie były także obchody największych odpustów w tym miejscu: Wielkiego Tygodnia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wesprzyj nas już teraz!
Wiele pielgrzymek przechodzących przez kalwaryjską Bramę Miłosierdzia, długie kolejki do konfesjonałów, cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej na spotkaniu z młodymi i papieżem Franciszkiem – miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej był intensywny i bogaty w wydarzenia.
Misterium Wielkiego Piątku i uroczystości odpustu sierpniowego zgromadziły każdorazowo ponad sto tysięcy pątników.
Liczne były również coroczne pielgrzymki, wśród których największą stała się Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Upłynęła ona w duchu Roku Miłosierdzia oraz dziękczynienia za kanonizację Matki Teresy z Kalkuty i ważne wydarzenia w życiu Kościoła: 1050-lecie chrztu Polski oraz ŚDM.
Kilkadziesiąt tysięcy rodzin modliło się tego dnia za polskie rodziny i małżeństwa. – Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w tym roku Kalwaria należała przede wszystkim do młodych. Pielgrzymowali harcerze, wolontariusze ŚDM, odbyła się peregrynacja symboli Dni, przybywały do Kalwarii liczne grupy młodzieży z różnych zakątków Polski, a także sporo zagranicznych wspólnot – podkreśla br. Samuel Portka.
Kulminacja ruchu pielgrzymkowego przypadła w tygodniu Światowych Dni Młodzieży. Włosi, Francuzi, Hiszpanie, ale także pielgrzymi z dalekiego Gabonu, Filipin, Tajwanu czy Argentyny nawiedzali sanktuarium w tym czasie. W ciągu tygodnia ŚDM oraz kolejnych dni już po zakończeniu spotkania młodych po kalwaryjskich Dróżkach wędrowało kilkadziesiąt tysięcy osób.
Historycznym wydarzeniem w dziejach sanktuarium była peregrynacja Kalwaryjskiej Ikony Matki Bożej do Krakowa, na spotkanie z młodzieżą i papieżem Franciszkiem w Tauron Arenie, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży. Prosili o to sami młodzi w czasie pielgrzymki wolontariuszy ŚDM do Kalwarii Zebrzydowskiej. To wyjątkowa sytuacja, bo Matka Boża w swoim cudownym Wizerunku opuszczała mury kalwaryjskiej bazyliki zaledwie kilka razy. Od tego czasu kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej można uczcić w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej 13 sierpnia kard. Stanisław Dziwisz poświęcił obraz, który umieszczono w kaplicy, gdzie znajduje się m.in. płyta z grobu św. Jana Pawła II.
Gospodarze kalwaryjskiego sanktuarium prowadzą kolejne remonty i prace konserwatorskie w zabytkowym kompleksie klasztoru i dróżek. Trwa budowa baszty, która będzie łączyła dwa budynki mieszkalne dla pielgrzymów: Dom św. Franciszka z Asyżu i Dom św. Jana z Dukli. W baszcie zostanie zamontowana winda, dzięki której ułatwiony dostęp do obu budynków będą miały osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. Znajdą się tam także trzy pomieszczenia, w których będzie można organizować mniejsze spotkania.
Kontynuowana jest budowa nowoczesnej auli multimedialnej na 250 osób, służącej wykładom, konferencjom i innym spotkaniom dla większych grup.
Źródło: KAI
RoM