3 maja 2022

Ponad 30 tys. wiernych staje w obronie biskupa, którego usunął z urzędu papież Franciszek

9 marca papież Franciszek zdjął z urzędu biskupa Daniela Fernándeza Torresa z Arecibo w Portoryko. Hierarcha naraził się krytyką sanitaryzmu i odmową budowy ponaddiecezjalnego seminarium. W obronie hierarchy protestują dziesiątki tysięcy wiernych.

Bp Daniel Fernández Torres naraził się innym biskupom z Portoryko co najmniej w dwóch obszarach. Po pierwsze, zdecydowanie odrzucał sanitaryzm i narzucanie na wiernych jakichkolwiek wymogów łączących ich „status szczepienia” z możliwością udziału w Mszy świętej. Po drugie, nie chciał partycypować w inicjatywie stworzenia ponad diecezjalnego seminarium. Taki krok wiąże się w sposób nieuchronny z utratą przez biskupa miejsca kontroli nad kształceniem seminarzystów.

W efekcie zakulisowych działań bp Torres został ostatecznie przez papieża usunięty z urzędu. Sam przeciwko temu zaprotestował, wskazując, iż nikt nie wykazał mu, by dopuścił się jakiegokolwiek naruszenia prawa.

Wesprzyj nas już teraz!

W obronie hierarchy wystąpiło tymczasem wielu wiernych. Podpisy pod głosem poparcia rozpoczął zbierać adwokat Carlos Rodríguez. Zebrawszy ich ponad 30 tysięcy skontaktował się z arcybiskupem San Juan, Roberto Gonzalezem Nievesem, a także z Nuncjaturą Apostolską w Portoryko. Adwokat pragnął uzyskać audiencję u papieża celem złożenia podpisów wzywających do przywrócenia bp. Torresa do posługi. Mimo wysiłków nie udało się jednak nawiązać konstruktywnego kontaktu, dlatego adwokat zapowiedział próbę dotarcia do Stolicy Apostolskiej inną drogą.

Sprawa wywołała duże poruszenie w katolickim świecie. Emerytowany metropolita La Plata w Argentynie, Hector Aguer, wezwał do reformy modelu kolegialności biskupów, wskazując, że przykład bp. Torresa dobrze pokazuje przerost praktycznej władzy Konferencji Episkopatów. Jego zdaniem trzeba powrócić do modelu, w której realną władzę ma lokalny biskup, wspierany przez metropolitę.

Z kolei ks. prof. Nicola Bux, profesor liturgiki i były doradca Kongregacji Nauki Wiary, wskazał na bezprzykładny autorytaryzm decyzji papieskiej w sprawie bp. Torresa, podnosząc, że przypomina to raczej praktykę znaną ze świata islamu, a nie katolicki relacje między biskupem Rzymu a biskupami świata.

Źródła: Katholisches.info, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 149 897 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram