15 maja 2012

Ponad pół miliona pielgrzymów zobaczyło Świętą Szatę w Trewirze

Przez 31 dni wystawienia tuniki, czczonej jako relikwie szaty Jezusa, do Trewiru (Niemcy) pielgrzymowało ponad pół miliona ludzi. Tylko w ostatni weekend przybyło tam 60 tys. pielgrzymów. Wystawienie Świętej Szaty zakończyło się uroczystą Mszą św. w katedrze. Termin następnej pielgrzymki nie został jeszcze ustalony.

 

Zakończone 13 maja br. o godz. 20.20 wystawienie Świętej Szaty przebiegało pod hasłem: „I połącz to, co jest podzielone”. Przez 31 dni Święta Szata ustawiona była przed głównym ołtarzem w skrzyni z cedrowego drzewa, zabezpieczonej szybą.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Relikwia pokazywana jest publicznie tylko przy okazji pielgrzymek do Świętej Szaty. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1512 r., a trzy ostatnie miały miejsce w latach 1933, 1959 i 1996. Obecna była pierwszą w tym stuleciu.

 

Biskup Trewiru pozytywnie ocenił uroczystości. Podkreślił, że było to wielkie święto wiary. A przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch zwrócił uwagę, że było to „entuzjastyczne wyznanie wiary i prawdziwa radość”. – Święta Szata przyciągnęła do siebie ludzi różnych pokoleń, w tym wielu młodych – cieszył się abp Zollitsch.

 

Legenda mówi, że szatę, o którą żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem drogi krzyżowej na Golgotę, przywiozła w 326 r. z Jerozolimy do Trewiru cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Św. Helena znalazła tunikę podczas podróży do Ziemi Świętej i ofiarowała ją synowi. Pierwsze dokumenty, mówiące o obecności Szaty w tym niemieckim mieście pochodzą z początku XII w. Wtedy to, 1 maja 1196 r., relikwię wmurowano w nową nawę miejscowej katedry.

 

Tunika, sporządzona bez użycia nici, jest uznawana za symbol jedności chrześcijaństwa. Autentyczności tej relikwii, utożsamianej z tuniką należącą do Jezusa, nie potwierdzili dotychczas naukowcy, choć – ich zdaniem – tkanina pochodzi istotnie z pierwszych wieków po Chrystusie. W tradycji trewirskiej Święta Szata związana jest z rzymską cesarzową, św. Heleną, której syn Konstantyn Wielki rezydował na początku IV w. właśnie w Trewirze. W tejże katedrze otaczane są też wielką czcią relikwie św. Macieja, sprowadzone w IV wieku również przez św. Helenę, a także relikwie tej świętej patronki diecezji trewirskiej.

 

Źródło: KAI, heilig-rock.de

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 346 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram