26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, u stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze złożono ponad sześćdziesiąt tysięcy podpisów pod tekstem ponowienia Ślubów Jasnogórskich. Ponad trzydziestometrowy zwój z podpisami czcicieli Matki Bożej trafił do jasngórskiego skarbca dzięki staraniom Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi.
Rok 2016 to czas wyjątkowych rocznic i jubileuszy. Obchodziliśmy bowiem 1050-lecie Chrztu Polski, 360-lecie Ślubów Lwowskich i 60-lecie Ślubów Jasnogórskich. Z tej okazji Instytut Księdza Piotra Skargi postanowił zachęcić swych przyjaciół do wspólnego ponowienia Ślubów złożonych Matce Bożej sześćdziesiąt lat temu. Idea ponowienia Ślubów Jasnogórskich spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – wszak bardzo wielu Polaków wciąż zdaje sobie sprawę, że jedynym ratunkiem dla naszej ojczyzny i nas samych, jest Królowa Polski. Pod słowami aktu ponowienia ślubów podpis złożyło sześćdziesiąt pięć tysięcy osób!
Odzew na inicjatywę Instytutu księdza Skargi był tak ogromny, że aby godnie złożyć u stóp Matki Bożej podpisy dziesiątek tysięcy ludzi, przygotowano unikatowy zwój przywieziony na Jasną Górę w pięknej, rzeźbionej w drewnie tubie. Sygnatariuszy ponowienia ślubów było bowiem tak wielu, że ich nazwiska trzeba było wydrukować na liczącym ponad trzydzieści metrów zwoju materiału.
Wesprzyj nas już teraz!
Złożenie niezwykłego wotum odbyło się w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w trakcie Mszy Świętej w intencji przyjaciół i dobroczyńców Instytutu Księdza Piotra Skargi. W ich imieniu podpisy na Jasnej Górze złożył prezes Instytutu Sławomir Olejniczak. Na Mszy Świętej obecni byli także liczni przyjaciele Instytutu, którzy przybyli do Częstochowy z całej Polski.
Ofiarowanie Matce Bożej tak licznych imiennych deklaracji walki o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, przyrzeczenia uczynienia z Polski rzeczywistego Królestwa Maryi, obietnicy nieustawania w obronie nierozerwalności małżeństwa oraz każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, było wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy w dziejach bowiem, pod rotą ślubów podpisało się tak wielu Polaków.
Wotum ofiarowane Czarnej Madonnie pozostanie na Jasnej Górze na wieki jako wyraz bezwzględnego zaufania naszego narodu Królowej Polski. Teraz pozostaje nam tylko nieustawanie w wysiłkach na rzecz dochowania Jasnogórskich Ślubów ponowionych uroczyście po sześćdziesięciu latach.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących to unikatowe wydarzenie:
{galeria}
kra, luk
Czytaj również: Ponowienie ślubów ratunkiem w ciężkich czasach!