Dyrektor ds. wydawniczych w Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej Andrea Tornielli podkreślił, że wyświęcanie żonatych „sprawdzonych mężczyzn” (łac. viri probati) na kapłanów będzie przedmiotem dyskusji podczas najbliższego Synodu Amazońskiego. Synod jako ciało doradcze nie może jednak podjąć decyzji o dopuszczeniu do święceń żonatych mężczyzn. Ostateczna decyzja należeć będzie do papieża.
Podczas odbywającego się w dniach 6-27 października Synodu Amazońskiego w Rzymie podjęta zostanie dyskusja dotycząca wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. „Synod przedyskutuje możliwość, dla terytoriów takich jak Amazonia, ordynacji żonatych mężczyzn. To znaczy, wyświęcanie katechetów, starszych osób, które dotychczas pełniły odpowiedzialne role w kilku wspólnotach. Nie jest to decyzja już podjęta, oraz nie wiadomo czy Synod wyjdzie ostatecznie z taką propozycją” – oznajmił Tornielli w wywiadzie opublikowanym na stronie brazylijskiego episkopatu.
Wesprzyj nas już teraz!
Tornielli podkreślił jednak, że decyzja w tej materii należy wyłącznie do papieża. Odnosząc się do presynodalnego dokumentu roboczego podkreślił potrzebę dotarcia z Sakramentem Komunii do najdalej oddalonych od cywilizacyjnych centrów wspólnot. Wyświęcanie doświadczonych, żonatych mężczyzn na kapłanów miałoby zażegnać ten kryzys.
Andrea Tornielli wskazał obecną już wcześniej w Kościele praktykę wyświęcania żonatych mężczyzn; podał przykład Kościołów Wschodnich będących w łączności z Rzymem. Watykański rzecznik powołał się także na przykład Benedykta XVI, który w związku z potrzebą powrotu na łono Kościoła wyrażaną przez tysiące wyznawców anglikanizmu w 2009 powołał specjalne ministerstwa, w ramach których anglikańscy księża kontynuowali swoją posługę już jako katolicy, mając żony i dzieci.
Podczas gdy synodalne zmiany mają dotyczyć wspólnot w trudno dostępnych miejscach na ziemi takich jak Amazonia, to nie brakuje komentatorów sugerujących, że na podstawie tak ustanowionego precedensu dojdzie do zmian w całym Kościele powszechnym. Z nadzieją na rozwiązania synodalne patrzy szczególnie episkopat z Niemiec; jego przedstawiciele tacy jak kard. Walter Kasper, czy kard. Reinhard Marx otwarcie przyznają, że celibat powinien być dobrowolny i ewentualne ustalenia synodu w tej kwestii pomogą we wprowadzeniu podobnych zmian – przynajmniej na początku – w niemieckim kościele.
Źródło: catholicherald.co.uk
PR