Przewodniczącego Rady Europejskiej, Donald Tusk, zaprezentował propozycje porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Wynika z niego między innymi zgoda Brukseli na ograniczanie zasiłków dla imigrantów ekonomicznych z państw UE, którzy pracują na Wyspach. Ukłonem w stronę Davida Camerona jest także projekt przepisów o blokowaniu europejskiego prawa. Na podstawie takich zapisów mają być prowadzone dalsze negocjacje.
Jednym z głównych postulatów Davida Camerona jest ograniczenie możliwości „eksportowania” zasiłków na żyjące w Polsce dzieci imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii. Między innymi zgodę na taką modyfikację unijnego prawa zwiera propozycja porozumienia przedstawiona przez Donalda Tuska.
Wesprzyj nas już teraz!
Ponadto Rada UE mogłaby zgodzić się, aby dany kraj członkowski ograniczył zasiłki socjalne dla imigrantów z innych krajów wspólnoty na cztery lata. Warunkiem podjęcia takiej decyzji ma być „wyjątkowa sytuacja” – czyli nadmierne obciążanie budżetu świadczeniami dla nowoprzybyłych.
Kolejną oczekiwaną przez Camerona zmianą jest prawo blokowania niechcianych przepisów UE przez grupę co najmniej 55 proc. państw. Gdy zebrałaby się odpowiednia większość, proces modyfikacji prawa zostałby przerwany lub całkowicie zmieniony. W ocenie Donalda Tuska nie oznacza to nadania Brytyjczykom prawa weta wobec pomysłów głębszej integracji Unii.
Przepisy zezwalające na blokowanie procedowania nowych unijnych przepisów mają zadowolić wyspiarskich eurosceptyków, którzy uważają, że ich naród stracił władzę nad ojczyzną. Dzięki przekonaniu ich do pozostania w Unii zapowiadane na 2016 lub 2017 rok referendum może pozostawić Wielką Brytanię we wspólnocie.
Proponowane zmiany są dopiero podstawą do opracowania szczegółów porozumienia na linii Londyn-Bruksela. Premier David Cameron liczy, że konkrety zostaną ustalone już 18-19 lutego na unijnym szczycie.
Źródło: TVN24
MWł