Zgromadzeni w Fatimie hierarchowie Kościoła katolickiego na sesji plenarnej konferencji episkopatu stwierdzili, że zagadnienie walki z eutanazją nie jest kwestią religijną, ale problemem humanitarnym.
Przewodniczący episkopatowi patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente zaapelował, aby nie ograniczać tego zagadnienia jedynie do obszaru przekonań religijnych. – Niech nikt nie próbuje zawężać problemu eutanazji do płaszczyzny czysto religijnej, bo jest ona w rzeczywistości zagadnieniem natury humanitarnej – powiedział kard. Clemente.
Wesprzyj nas już teraz!
W dokumencie przyjętym przez portugalskich biskupów autorzy zaapelowali o ducha miłosierdzia, przejawiającego się „troską o przedłużenie życia ludzkiego, a nie o pomaganie w umieraniu”. Biskupi przypomnieli też o niedawnych apelach pięciu ostatnich prezesów Izby Lekarskiej, którzy jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko próbom legalizacji eutanazji w tym kraju. Ich deklaracje poparło krajowe środowisko pracowników służby zdrowia.
W maju tysiące mieszkańców stołecznej aglomeracji przeszły ulicami Lizbony w Marszu dla Życia, który był formą sprzeciwu wobec planowanej przez socjalistyczny rząd Antonio Costy i popierających go partii skrajnej lewicy legalizacji eutanazji. Wprawdzie gabinet Costy odstąpił od inicjatywy ustawodawczej w tej materii, ale Blok Lewicy zapowiedział, że przedstawi niebawem projekt ustawy dotyczącej tzw. wspomaganego samobójstwa. Na początku listopada br. liderzy tego ugrupowania ujawnili, że mają już gotowy projekt legalizacji eutanazji w Portugalii. Dokument ma trafić pod obrady parlamentu na początku 2017 r. Według jego założeń, prawa do eutanazji nie mieliby nieletni, a także niepełnosprawni umysłowo i osoby cierpiące na depresję.
Blok Lewicy posiada zaledwie 19 deputowanych w 230-osobowym parlamencie Portugalii. Rządzący w ramach mniejszościowego gabinetu Costy socjaliści są tymczasem podzieleni w sprawie poparcia dla eutanazji. Równie niejednoznaczne stanowisko ma największe ugrupowanie portugalskiego Zgromadzenia Republiki – Partia Socjaldemokratyczna.
Źródło: KAI
RoM