Posłowie Konfederacji Korony Polskiej wycofali swoje podpisy spod ustawy Sławomira Mentzena. Inicjatywę dotyczącą likwidacji tzw. podatku spadkowego, wolnościowiec tłumaczył troską o osoby pozostające w związkach niesformalizowanych i sprzeciwem wobec „dyskryminacji osób homoseksualnych”.
Konfederacja w osobie Sławomira Mentzena postuluje usunięcie z ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatku od spadków, przy pozostawieniu podatku od darowizn. Jak stwierdził polityk podczas czwartkowej konferencji prasowej, „opodatkowanie spadków jest przykładem bogacenia się państwa na ludzkiej tragedii, czyjejś śmierci”.
Według niego, konstrukcja podatku jest zagmatwana ze względu na kilka grup i progów podatkowych, a jego obecna forma dyskryminuje osoby, które nie mają najbliższej rodziny. W tym kontekście wymienił również osoby pozostające w związkach niesformalizowanych, a w tekście uzasadnienia jest mowa wprost o „dyskryminacji osób homoseksualnych”.
Wesprzyj nas już teraz!
W odpowiedzi na działania Mentzena, podpis pod inicjatywą wycofali m.in. politycy Konfederacji Korony Polskiej. Informację potwierdził na platformie X Grzegorz Braun. Do krytyki pomysłu dołączył redaktor naczelny portalu nczas.info, Tomasz Sommer. Jak zaznaczył, choć w ustawie „nie ma expressis verbis propozycji legalizacji związków sodomickich”, została zastosowana znana z działalności tęczowych aktywistów strategia oswajania z pewnymi terminami prawnymi.
– Jest to bez wątpienia wrzucenie ich do obiegu prawnego (obok innych związków nieformalnych), co zresztą w uzasadnieniu ustawy mamy pięknie opisane. Taka ustawa rodzi rozmaite uszczegółowione a często sformalizowane wykładnie, w których potrzeba uściślenia definicji z pewnością zaistnieje. A to najlepsza ścieżka by potem dokonać stosownych uściśleń. Słowem to wariant „odwiedzania się w szpitalach” – wyjaśnia Sommer na X.
Wycofanie podpisu pod inicjatywą pozytywnie ocenił również Nikodem Bernaciak z Ordoi Iuris. – Brawo! Aczkolwiek pamiętajmy, że projekt ustawy, która faktycznie eliminuje korzyści dla małżeństw i rodzin, będzie zły nawet wtedy, gdyby z tekstu uzasadnienia usunąć wzmianki o związkach homoseksualnych. Tylko rodzice, małżonkowie i dzieci powinni być zwolnieni od podatku – zauważył.
Potwierdzam👇 posłowie Korony nie akceptują wprowadzania do obiegu prawnego sformułowań relatywizujących sens słownikowy i status prawny małżeństwa i rodziny. @Wlodek_Skalik @Roman_Korona @KONFEDERACJA_ @KoronyPolskiej https://t.co/xdL1KiEhxW
— Grzegorz Braun (@GrzegorzBraun_) October 3, 2024
Źródło: X, nczas.info
PR