25 lutego 2016

Posłowie Nowoczesnej chcieli naprawiać gospodarkę. Przygotowali bubel prawny

(fot.Adam Chelstowki/FORUM)

Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego niezwykle krytycznie oceniło projekt nowelizacji kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Partia Ryszarda Petru przygotowała projekt, w którym „proponowane zmiany są wybiórcze i nie składają się w określoną całość, opartą na ogólniejszych założeniach”. W konsekwencji, „projektowi nie powinien zostać nadany dalszy bieg legislacyjny” – czytamy w opinii.

 

Nowoczesna Ryszarda Petru miała być nową, dużo lepszą i sprawniejszą wersją Platformy Obywatelskiej. Po trzech miesiącach trwania VIII kadencji Sejmu, coraz częściej określana jest jako środowisko nieprzygotowane do pracy w parlamencie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowoczesna po czterdziestu dniach pracy w Sejmie pozostawała jedyną partią, która nie wystąpiła z żadną inicjatywą ustawodawczą. Ponadto zasłynęła ze zgłoszenia rekordowej ilości próśb o ogłoszenie przerwy w pracach. Brak realnej aktywności spowodował falę krytyki wobec środowiska Ryszarda Petru. W konsekwencji, kreujący się na lidera opozycji polityk zapowiedział nowe otwarcie i przygotowanie własnych projektów ustaw. Jedną z nich jest nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych, na której suchej nitki nie pozostawił Sąd Najwyższy.

 

Biuro Studiów i Analiz zarzuca autorom nowelizacji, że nie uwzględnili wyroku Trybunału Konstytucyjnego. „W sytuacji, gdy podstawowym zagadnieniem legislacyjnym jest dostosowanie przepisów ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. Akt K 1/13, trzeba uznać za wysoce wadliwą technikę prawodawczą wprowadzania do tej ustawy zmian cząstkowych, obejmujących tylko niektóre przepisy. Z powyższego powodu, przedłożonemu projektowi nie powinien zostać nadany dalszy bieg legislacyjny” – czytamy w opinii Sądu Najwyższego.

 

Autorzy analizy nowelizacji przygotowanej przez posłów Nowoczesnej zauważają także fakt, że nie tworzy ona całości opartej na wspólnych założeniach. Krytycznie została oceniona także chęć projektowania regulacji ustanawiających obowiązek podawania do publicznej wiadomości informacji nt. sprawozdań finansowych z działalności związków zawodowych. Według Sądu Najwyższego, byłoby to nadmiernym ingerowaniem w ich działalność.

 

Źródło: niezalezna.pl

Poz

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram