9 listopada 2022

Pospieszalscy Wierszem. Koncerty specjalne z okazji Narodowego Święta Niepodległości

(Źródło: YouTube/JP Media)

W natłoku informacji zmieszanych z dezinformacją, perswazyjnych przekazach, w uproszczonych politycznych i komercyjnych komunikatach, słowa znaczą coraz mniej. Aby przywrócić́ wagę̨ SŁOWOM, sięgamy do polskiej poezji – podkreślają Pospieszalscy, zapraszając na weyjątkowe koncerty 9, 10 i 11 listopada.

Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, Stachury, Marka Grechuty, twórców ludowych, a także współczesnych autorów, wybraliśmy kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę.

Inspirowani poezją, zaopatrujemy wiersze we własne kompozycje, ale też sięgamy do muzyki Chopina, tematów ludowych źródłowej, piosenek Niemena i Grechuty, nadając kompozycjom formy- od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień. Jest też miejsce na improwizacje, ludowe mazurki, polki i transowe szaleństwo. 

Wesprzyj nas już teraz!

Przestrzeń publiczną – kulturę masową, media społecznościowe, politykę, cechuje znaczna dewaluacja słowa. W natłoku informacji zmieszanych z dezinformacją, perswazyjnych przekazach, w uproszczonych politycznych i komercyjnych komunikatach, słowa znaczą̨ coraz mniej. Aby przywrócić́ wagę SŁOWOM, sięgamy do polskiej poezji. 

Bogaty skład rodzinnej orkiestry – w tym kilku multiinstrumentalistów, umożliwia nam monumentalne tutti i kameralne, skupione, bardzo osobiste wykonania.

W polskiej tradycji określenie – „do tańca i do różańca” jest szczególnym komplementem. Jesteśmy przekonani, że właśnie to w programie „Pospieszalscy Wierszem”, słychać.

Walorem orkiestry jest sposób bycia na scenie. Rodzinne, bliskie relacje, więź i porozumienie artystów, przekładają się̨ na niezwykłą atmosferę̨ i energię koncertu. Gwarantują nieprzewidywalność́ i unikatowość́ każdego występu. 

Program koncertu 

Moja piosnka, słowa: Cyprian Kamil Norwid, muzyka: Czesław Niemen, opracowanie: Marcin Pospieszalski

Nie ma takich gorzkich łez, słowa: Robert Cudzich, muzyka Lidia Pospieszalska, opracowanie Marcin Pospieszalski 

Ojczyzna, słowa i muzyka: Marek Grechuta – opracowanie Marcin Pospieszalski 

Promienie, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński, muzyka: Mateusz Pospieszalski 

Mazurek, utwór instrumentalny z repertuaru ludowego artysty Jana Gacy, z Przystałowic (radomskie), opracowanie: Marcin Pospieszalski 

Introit, (Pieśń na wejście) słowa: Edward Jerzy Stachura, muzyka: Mateusz Pospieszalski 

Tango, na nice, słowa: Bartłomiej Kudasik, muzyka: Mateusz Pospieszalski 

Idzie niebo ciemną nocą, słowa: Ewa Szelburg-Zarembina, muzyka: Tadeusz Mayzner, aranżacja Lidia Pospieszalska 

Taka cisza w ogrodzie, słowa: Bolesław Leśmian, muzyka: Łukasz Pospieszalski 

Oj lulaj, lulaj, kołysanka z repertuaru artystki ludowej Marianny Gumieli ze wsi Szarowola (zamojskie), opracowanie Marcin Pospieszalski. Walc cis-moll op.64. nr 2 Fryderyk Chopin (fragment) 

Kwaterunki, (To jest Ojczyzna). Słowa: Kazimiera Iłłakowiczówna, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Tylko w grupie, słowa: Wojciech Waglewski, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Koncert w Warszawie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

Partnerami koncertu w Lublinie jest Województwo Lubelskie w ramach programu Warto być Polakiem oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Patroni medialni: Polskie Radio Dwójka i Tygodnik DoRzeczy i PCh24.pl

RODZINA POSPIESZALSKICH

To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku (łącznie 15 osób ). Kiedy bracia Jan, Karol, Marcin, Mateusz na początku lat 90 tych nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu, nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.

Barbara – skrzypce, śpiew; Barbara-Ewa – fortepian, śpiew; Lidia – śpiew, bebenek; Natalia – flet, śpiew; Paulina (Pola) – flet, śpiew; Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew; Jan – gitara, gitara basowa, śpiew; Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew; Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, śpiew; Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew; Marek – saksofon, klarnet, śpiew; Mikołaj – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Nikodem – perkusja, śpiew; Szczepan – trąbka, śpiew

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram