52 senatorów poparło wybór Karola Nawrockiego, byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Przeciwko kandydaturze Nawrockiego zagłosowało 47 senatorów, a jeden wstrzymał się od głosu. Nowe stanowisko Nawrocki obejmie po zaprzysiężeniu przez Sejm.
Senat wyraził zgodę na powołanie pana Karola Nawrockiego na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
🟢Za: 52
🔴Przeciw: 47
⚪️Wstrzymało się: 1Wesprzyj nas już teraz!
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) July 23, 2021
– Ta decyzja Senatu jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wielkim zobowiązaniem – powiedział Nawrocki, tuż po głosowaniu w Senacie.
Zanim senatorowie podjęli decyzję w sprawie wyboru nowego prezesa IPN Karol Nawrocki odpowiadał na ich liczne pytania dotyczące m.in. przemian, jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku oraz funkcjonowania IPN w ostatnich 20 latach. Poruszono również kwestie związane z poprzednimi działaniami Nawrockiego m.in. jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Odpowiadając na pytania Nawrocki podkreślał, że historia Polski, jak i związana z nią polityka pamięci, wymaga narodowej zgody i współdziałania w imię prawdy o polskim XX-wiecznym doświadczeniu systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. – IPN jest instytucjonalnym uosobieniem niepodległości i suwerenności Polski w kontekście prowadzenia własnej, też suwerennej, narracji historycznej – przekonywał.
Źródło: PolskieRadio24.pl, Polsat News
TK