Seminaria duchowne diecezjalne i zakonne w Polsce przyjęły w tym roku 860 nowych kandydatów do kapłaństwa. – To tyle samo co przed rokiem – poinformował ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W Tarnowie zakończyło się dzisiaj kilkudniowe spotkanie rektorów.
Od czterech lat w Polsce utrzymuje się ten sam poziom powołań. W tym roku ok. 650 kandydatów zgłosiło się do seminariów diecezjalnych, a ok. 200 do zakonnych. W ubiegłym roku było podobnie.
Wesprzyj nas już teraz!
Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w Tarnowie. W tamtejszym seminarium pierwszy rok rozpocznie 49 alumnów – tylu, ilu przed rokiem.
Jak informują rektorzy seminariów, niektóre z nich odnotowały duży wzrost zgłaszających się na pierwszy rok formacji. Tak jest m.in. w Opolu. – Rok temu na dwie diecezje: opolską i gliwicką, które prowadzą wspólne seminarium duchowne, mieliśmy dwunastu kandydatów do kapłaństwa, w tym roku liczba ta się potroiła. Na pierwszym roku będziemy mieć 37 alumnów. Jesteśmy zaskoczeni łaskawością Pana Boga – mówi biskup opolski Andrzej Czaja.
– Pewną zasadą staje się nieprzewidywalność liczby powołań w poszczególnych seminariach. Są takie, w których jest dziesięciu kandydatów, a za rok zgłasza się dwudziestu – zauważa ks. Jarosław Stoś, szef konferencji rektorów.
Z rektorami polskich seminariów duchownych spotkał się bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Widzimy wielki trud powołaniowy i stąd moja obecność, aby przypomnieć jak ważne jest to dzieło dla przyszłości Kościoła – mówi ks. bp Wojciech Polak, który sam przed laty był rektorem WSD w Gnieźnie.
Źródło: wiara.pl
pam