11 maja 2024

Powołano Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Czym się zajmie?

(Fot. PAP/Radek Pietruszka)

Na pożegnanie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jego odchodzący szef, Bartłomiej Sienkiewicz podpisał dokumenty dotyczące powołania Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Czym miałaby się zająć nowa instytucja i czy jej powołanie ma związek choćby z podjętymi ruchami wokół uznania języka śląskiego za język regionalny?

Jak czytamy na stronach rządu, głównym zadaniem nowej instytucji ma być „popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski, szczególnie w zakresie języków i odmian językowych używanych współcześnie na terytorium Polski”. Sam zaś instytut zajmie się „dokumentowaniem naszego dziedzictwa językowego, funkcjonujących wielojęzyczności i ochroną praw językowych”.

Jak dowiadujemy się dalej, w efekcie działalności Instytutu „powstaną rekomendacje dla polityki językowej na poziomie krajowym i europejskim”.

Wesprzyj nas już teraz!

Instytut – wedle deklaracji – będzie realizował swoje zadania m.in. poprzez: „realizację własnych programów, w tym programów stypendialnych i dotacyjnych; opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych; prowadzenie działań związanych z cyfryzacją, digitalizacją i udostępnianiem materiałów dotyczących różnorodności językowej Polski, w szczególności poprzez utworzenie i utrzymanie repozytorium języków i odmian językowych”.

Sam minister Sienkiewicz podpisując dokumenty mówił o tym, że „gwary i używane współcześnie odmiany językowe to nasze dziedzictwo” oraz że chce, aby „regionalne języki były widoczne i widzialne w społeczeństwie” oraz „były żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom”.

Poprzednik Sienkiewicza, prof. Piotr Gliński w rozmowie z „Radiem Maryja” ocenił inicjatywę w kategoriach ideologicznych, „w sensie realizacji Europy regionów” i „Europy sztucznej różnorodności”, a nie „Europy Ojczyzn”. Jego zdaniem w Polsce jest jednolitość językowa i choć są mniejszości, to nie ma powodu, żeby powstawał tu specjalny instytut państwowy.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy tego rodzaju krok aktualnej większości sejmowej. Sejm i Senat uznały już bowiem dialekt śląski za język regionalny. Ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło: gov.pl, radiomaryja.pl

MA

„Trendem cywilizacyjnym jest absolutny kult każdej inności”. Piotr Semka o postulatach ślązakowców i zagrożeniach dla Polski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(36)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram