1 lutego 2017

Prokuratorzy IPN przesłuchali 150 świadków w sprawie zbrodni dokonanych przez doktora Josefa Mengele, niemieckiego lekarza zwanego „Aniołem Śmierci”. „Zasłynął on” dzięki eksperymentom przeprowadzanym na więźniach KL Auschwitz. Śledztwo w sprawie niemieckiego zbrodniarza zostało włączone do ogólnego śledztwa dotyczącego „zbrodni związanych z eksperymentami medycznymi i paramedycznymi prowadzonymi w obozie”.

 

W obozie Auschwitz przeprowadzano eksperymenty genetyczne, sterylizacyjne, anatomiczne i rasowe. Na więźniach testowano nowe leki (m.in. na tyfus). Bardzo często wiązało się to z torturowaniem i mordowaniem „badanych”. Dr Mengele był jednym z najbardziej „zainteresowanych” tego typu nieludzkimi praktykami stosowanymi wobec więźniów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prokuratorzy IPN zgromadzili w sprawie obszerny materiał dowodowy, m.in. odpowiednią dokumentację źródłową oraz materiały dowodowe dotyczące Josefa Mengele wytworzone przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.

150 przesłuchanych świadków to żyjący więźniowie obozu Auschwitz-Birkena. W swoich zeznaniach przedstawiali fakty na temat funkcjonowania obozu, liczby ofiar i okoliczności eksterminacji więźniów. Pomogli również ustalić dane innych osób osadzonych.

 

– W toku ogólnego śledztwa dotyczącego działalności medycznej i paramedycznej w obozie, prokuratura chce dokładnie ustalić, kto i gdzie na terenie obozu rezydował. Teraz śledczy analizują materiały w celu wyodrębnienia dwóch rodzajów przestępstw: eksperymentów oraz selekcji. Ci, którzy prowadzili eksperymenty, brali też udział w selekcjach do komór gazowych. Mengele jest tego najlepszym przykładem – oświadczył prokurator Łukasz Gramza z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (pion prokuratorski IPN) w Krakowie. Dodaje, że uruchomiona w poniedziałek przez IPN baza „Załoga SS KL Auschwitz”, zawierająca dane i opisy spraw sądowych esesmanów z obozu, pomoże w przyśpieszeniu śledztwa. Jest ono prowadzone od początku lat 60. XX wieku.

 

W swoich pracach w tej sprawie IPN jest wspierany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz wiele innych, krajowych i zagranicznych instytucji zajmującymi się dokumentowaniem i ściganiem zbrodni niemieckich.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram