8 czerwca 2012

Powrócą kontrole graniczne

(Fot. Cornischong, wikimedia.commons/licencja CC/GNU)

Ministrowie spraw wewnętrznych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie reformy Schengen, czyli czasowego przywracania kontroli granicznych. Jak ocenił polski wiceminister Piotr Stachańczyk, na razie wszystko pozostanie bez zmian. Taka sytuacja nie podoba się Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu.

 

Parlament Europejski jest głęboko zawiedziony jednostronnym i kontrproduktywnym zachowaniem Rady ds. wewnętrznych. Jej decyzja ignoruje kompetencje europarlamentu i jest następnym krokiem w złym kierunku w kwestii Schengen – oświadczył Martin Schulz, przewodniczący PE.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komisja Europejska w swojej propozycji reformy Schengen chciała ograniczyć jednostronne decyzje krajów UE o czasowym przywracaniu kontroli granicznych. Europejscy urzędnicy chcieli bardziej wspólnotowego podejścia i zwiększenia jej własnych kompetencji. Z kolei Parlament Europejski miał zatwierdzać wraz z Radą UE (rządy) rozporządzenie o mechanizmie oceny sytuacji na granicach.

 

Jeśli chodzi o zmiany dotyczące przywracania kontroli to propozycja kompromisowa istotnie odbiega od tego, co Komisja położyła na stole za czasów prezydencji polskiej – powiedział Piotr Stachańczyk, dodając, że ustalenia „27”sprowadzają się do tego, że tymczasowe przywracanie kontroli na granicach wewnętrznych w przypadku poważnych zagrożeń bezpieczeństwa pozostaje de facto na dzisiejszych zasadach.

 

Zatwierdzone porozumienie zakłada, że kraje mogą samodzielnie przywrócić kontrolę w uzasadnionych przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa do 10 dni, z możliwością przedłużenia do 2 miesięcy. By przedłużyć kontrole państwo zwróci się o opinię, a nie o zgodę KE. Także w przypadku uchybień jakiegoś państwa w stosowaniu zasad Schengem ministrowie ostateczną decyzję zostawili krajom, a nie KE.

 

KE w deklaracji wydanej po spotkaniu „27” zapowiedziała, że rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, gdyż w przyjętym kompromisie ministrowie zabrali jej ostateczne słowo w sprawie przyjmowania raportów ewaluacyjnych i rekomendacji dla krajów UE po wizytach kontrolnych na granicach.

 

KE nie wykluczyła takiego pozwu także w kwestii zmiany trybu przyjmowania rozporządzenia o mechanizmie ewaluacyjnym. KE i Parlament Europejski uważają, że powinno być ono przyjmowane w tzw. kodecyzji z europarlamentem, zaś ministrowie chcą, by było przyjmowane tylko przez Radę UE kwalifikowaną większością głosów.

 

Źródło: stefczyk.info

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram