29 maja 2015

Powrót figury Jezusa Chrystusa na razie niemożliwy. Władze Poznania dopięły swego

Zarząd Społecznego  Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności informuje, iż  w sytuacji odmowy udzielenia zgody przez Prezydenta Miasta Jacka Jaśkowiaka  na zorganizowanie czasowej wystawy „Wdzięczni za Niepodległość” na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, której elementem miała być kopia figury Pana Jezusa z Pomnika Wdzięczności, nie jest możliwy jej  symboliczny powrót na historyczne miejsce w terminie zaplanowanym przez Komitet – informuje komitet.

 

Do uroczystego powitania ponad 5 metrowej figury zaprosił wiernych abp Stanisław Gądecki. Niestety pracownicy Urzędu Miasta rządzonego przez Jacka Jaśkowiaka dopatrują się szeregu nieprawidłowości w złożonych przez organizatorów dokumentach. Wątpliwości mają m.in. miejska konserwator zabytków i miejski plastyk. Zdaniem prezydenta Jaśkowiaka figura mogłaby zagrażać bezpieczeństwu. Szef AKO, prof. Stanisław Mikołajczak, stwierdził jednak, że złożono wszystkie wymagane dokumenty a „prezydent miasta stosuje cenzurę”. Ostatecznie figura Jezusa nie uwieńczy wystawy „Wdzięczni za niepodległość” i rzeźba stojąca w Poznaniu w czasach II Rzeczypospolitej, przynajmniej na razie nie wróci do centrum polskiego miasta.

 

„Nie chcemy łamać prawa ani wywoływać swoim działaniem konfliktów publicznych, do których Urząd Miasta swoimi sprzecznymi decyzjami (najpierw wstępna zgoda, a potem, mimo dokładnego uzupełniania dokumentacji  jej odmowa) najwyraźniej zamierza doprowadzić. Zaplanowane na 31 maja na godzinę 17.00 spotkanie modlitewne i koncert religijno–patriotyczny odbędą się jednak  w tym czasie i dlatego wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski najserdeczniej na to wydarzenie zapraszamy” –  czytamy w oświadczeniu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

 

Jaki będzie dalszy los figury, dowiadujemy się z dalszej części oświadczenia: „Jednocześnie oświadczamy, iż nadal zamierzamy zorganizować tę wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo – artystycznymi. W najbliższych dniach odwołamy się w tym celu od decyzji Prezydenta Miasta. Do czasu uzyskania zgody na organizację wystawy kopia rzeźby Chrystusa będzie przechowywana w pracowni rzeźbiarskiej jej autora p. Michała Batkiewicza w Szyglicach pod Krakowem”.

 

Jednocześnie Komitet przypomina iż „zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 18.grudnia 2012 r. Prezydent jest zobowiązany  do odbudowy Pomnika Wdzięczności i w tym celu powinien współpracować z Komitetem, który społecznie i bez angażowania funduszy publicznych  realizuje to zadanie już od trzech lat”.

 

 

mwł, luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie