Dykasteria Nauki Wiary po wielu latach znowu zyskuje centralne miejsce w Kurii Rzymskiej – pisze włoski watykanista, Andrea Gagliarducci.
W przedsoborowej przeszłości najważniejszym urzędem Watykanu było Święte Oficjum, zwane po włosku La Suprema, Najwyższa. Na czele urzędu stał osobiście papież. Na fali reform posoborowych Święte Oficjum zostało przekształcone w Kongregację Nauki Wiary. Zyskało swojego własnego prefekta i stopniowo traciło znaczenie na rzecz Sekretariatu Stanu.
To właśnie Sekretariat stał się punktem koordynacji pracy całej Kurii Rzymskiej. Ten stan rzeczy powstał za pontyfikatu Pawła VI i trwał przez dwa kolejne pontyfikaty. Benedykt XVI, choć sam wywodził się z Kongregacji Nauki Wiary, nie nadał swojemu dawnemu urzędowi większej roli, pozostając przy prymacie Sekretariatu. Zmieniać to zaczął dopiero papież Franciszek.
Wesprzyj nas już teraz!
Na łamach „National Catholic Register” Andrea Gagliarducci wskazuje, na przykład, że podczas gdy w przeszłości sekretarz stanu był zawsze przewodniczącym zarządu Instytutu Dzieł Religijnych (Banku Watykańskiego) Franciszek położył temu kres; sekretarz stanu nie jest już nawet zwykłym członkiem zarządu Instytutu. Sekretariat za pontyfikatu Franciszka stracił też władzę nadzoru nad finansami na rzecz Administracji Patrimonium Stolicy Apostolskiej. Franciszek ograniczał władzę Sekretariatu Stanu również w praktyce, podejmując autorytatywne decyzje konsultowane tylko w wąskim kręgu, o których Sekretariat był po prostu informowany.
Ludzie z tego kręgu, pisze Gagliarducci, często się zmieniali. Cały czas u boku papieża pozostaje tylko jedna osoba: Victor Manuel Fernández. Co więcej, wraz z jego nominacją na prefekta Dykasterii Nauki Wiary – dawne Święte Oficjum wróciło do swojego poprzedniego znaczenia, ponownie zasługując na miano La Suprema.
Fernández jest też bardzo obecny w całej Kurii Rzymskiej, wskazuje Gagliarducci. Jego poprzednik na urzędzie prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria Ferrer, był członkiem w sumie pięciu dykasterii. Fernández jest obecnie członkiem aż dziewięciu. Ostatnio papież mianował go członkiem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, której przewodniczy kard. Kurt Koch. Co ciekawe, decyzja zapadła kilka dni po tym, jak Koch pośrednio skrytykował deklarację Fiducia supplicans samego Fernándeza, mówiąc, że wywołała ona zdziwienie u prawosławnych.
„La Suprema powróciła, tyle, że inaczej przyodziana – jej prymat nie ma już związku z instytucjami kurialnymi, ale z osobą, która kieruje całym aparatem. Pontyfikat Franciszka jawi się ponownie jako zupełnie inny, nacechowany przede wszystkim osobowością rządzącego papieża” – podkreśla watykanista.
Źródło: ncregister.com
Pach