Agencja SW Research przeprowadziła wśród Polaków sondaż na temat ewentualnego powrotu powszechnej służby wojskowej. Prawie 45 procent respondentów opowiedziało się za takim pomysłem. Jak rozkładają się opinie w zależności od wieku?
Za powrotem powszechnej służby wojskowej opowiedziało się aż 44,7 procent ankietowanych, natomiast 35,3 było przeciw. Spory odsetek badanych, bo aż 20 procent, nie ma w tej sprawie zdania.
Odnotowano pewną różnicę w podejściu do tematu u mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn 46,6 procent opowiedziało się za powszechną służbą, 38,1 procent przeciwko, a 15,3 procenta nie miało zdania. Wśród kobiet analogiczne liczby wyglądają następująco: 42,9, 32,9 i 24,2 procent.
Wesprzyj nas już teraz!
Znacząca różnica występuje w zależności od wieku, a więc czynnika implikującego faktyczną możliwość wezwania kogoś do służby w wojsku. I tak okazało się, że osoby młodsze są dużo mniej entuzjastycznie nastawione niż starsze. W grupie wiekowej 35-49 lat poparcie dla powszechnej służby wyraziło 50,3 procenta respondentów, natomiast w grupie poniżej 24 roku życia – zaledwie 31,8 procent.
Badanie zostało przeprowadzone na próbie 800 osób metodą wywiadów online w panelu internetowym.
Temat powraca na fali wydarzeń wojennych na Ukrainie. Polskie władze przekonują, że powrót do powszechnego poboru nie jest planowany. – Nie ma na razie w planach dokonywania zmian w poborze powszechnym. Dobrowolność jest dzisiaj podstawą służby w armii – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”.
Źródło: wydarzenia.interia.pl
FO
Lewica chce zalegalizować w Polsce aborcję do porodu? Złożono „krwawą” autopoprawkę