Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z gminą Ostrów Mazowiecka poprowadzą wspólnie Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w mieście, gdzie najbliżsi bohaterskiego rotmistrza ukrywali się podczas wojny.
Z Ostrowi Mazowieckiej pochodziła Maria Ostrowska, małżonka jednego z najbardziej heroicznych żołnierzy drugiej wojny światowej. Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajduje się symboliczny grób Witolda Pileckiego, którego ciało nie zostało dotychczas odnalezione.
Wesprzyj nas już teraz!
Na działalność placówki ministerstwo kultury przeznaczy milion złotych rocznie. Gmina zobowiązała się do przekazywania pięciokrotnie mniejszej kwoty. Dodatkowe 3,3 mln złotych z budżetu MKiDN posłuży sfinansowaniu dwuletniego cyklu renowacji i remontów Domu Pileckich, a także urządzeniu ekspozycji stałej, co oznajmił we wtorek wicepremier Piotr Gliński, przy okazji uroczystego podpisania umowy z miastem Ostrów Mazowiecka.
Minister powiedział, że w przyszłorocznym budżecie znajdzie się więcej o 200 milionów złotych, w porównaniu z obecnym rokiem. – Część tych pieniędzy przeznaczona jest np. na zabytki, ale część skierowana będzie na współprowadzenie pewnych instytucji: artystycznych, jak teatry, filharmonie, instytucje muzealne, które zajmują się upamiętnianiem polskiego dziedzictwa – powiedział Piotr Gliński.
Inicjatorka powołania muzeum, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Magdalena Gawin podkreślała znaczenie podobnych przedsięwzięć inspirowanych oddolnie. – Polska potrzebuje nie tylko muzeów w tak dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, ale także w miastach mniejszych. (…) To ważne także dlatego, aby zachęcić lokalne samorządy do prowadzenia aktywnej polityki kulturalnej. Jeśli nie będą chciały tego robić z własnej inicjatywy, na pewno władza centralna tego nie będzie za nich mogła zrobić – stwierdziła.
Źródło: tvp.info
RoM