Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych został powołany w poniedziałek, 1 lutego. Jak na razie należą do niego czterej posłowie klubu Kukiz’15, w tym muzyk Piotr Liroy-Marzec. Jednym z celów zespołu jest doprowadzenie do zniesienia sankcji dla osób rezygnujących ze szczepienia swoich dzieci.
Ruch antyszczepionkowy stara się propagować w społeczeństwie informacje o skutkach ubocznych szczepień, walczy o prawo rodziców do odmowy poddania swoich pociech uodparnianiu oraz domaga się odszkodowań w związku z powikłaniami wywołanymi przymusowymi zastrzykami.
Wesprzyj nas już teraz!
Jedną z organizacji zajmujących się tą tematyką jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Justyna Socha, liderka organizacji, poinformowała w poniedziałek, 8 lutego, o powstaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Strona internetowa Sejmu RP podaje, że zespół istnieje od 1 lutego.
„Z radością i nadzieją informujemy, że powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, którego członkami póki co jest czterech posłów Kukiz’15: Paweł Skutecki, Wojciech Bakun, Jerzy Kozłowski oraz Piotr Liroy – Marzec” – czytamy na Facebooku Justyny Sochy.
„Pierwsze posiedzenie z udziałem zaproszonych ekspertów (lekarzy i naukowców) i reprezentantów STOP NOP odbędzie się 10.02.2016 r. Celem ma być m.in. zmiana systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień. Liczymy, że będzie to początek niezbędnych zmian w Polsce” – informuje liderka STOP NOP, która w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z list komitetu Kukiz’15. Socha nie zdobyła mandatu poselskiego.
W środę, 10 lutego, ma odbyć się pierwsze posiedzenie zespołu. Wtedy też wybrane zostanie jego prezydium. W planach jest również oddanie głosu liderce STOP NOP oraz przyjęcie planu pracy zespołu na najbliższe miesiące.
Źródło: Facebook, sejm.gov.pl, tvn24.pl
MWł