IPN uruchomił portal poświęcony największej niewyjaśnionej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. Można na nim znaleźć tematyczne mapy, filmy, zdjęcia oraz informacje o stanie śledztwa w sprawie Obławy Augustowskiej.
Pod adresem oblawaaugustowska.pl, jak deklaruje Waldemar Wilczewski z pionu edukacyjnego białostockiego IPN, można znaleźć dokumenty stanowiące pewien wybór, który ma popularyzować temat Obławy Augustowskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Chcielibyśmy, aby zaglądali tu ludzie młodzi, dla których Internet jest często głównym źródłem wiedzy. Chcemy również w ten sposób dotrzeć do opinii publicznej na całym świecie – tłumaczy Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor białostockiego oddział IPN, którego pracownicy przygotowali portal. – Wierzę, że jeszcze mogą znaleźć się osoby, które mają informacje na temat Obławy.
Wkrótce strona będzie dostępna w języku angielskim i rosyjskim.
W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia na podstawie tej samej decyzji i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.
Źródło: radio.bialystok.pl/rp.pl
luk