Ministrowie UE podjęli w poniedziałek 25 stycznia rozmowy w Amsterdamie by zapobiec rozpadowi strefy Schengen i stawić czoła pladze dżihadu. Ma im w tym pomóc nowo otwarte centrum Europolu w Hadze, odpowiedzialne za usprawnienie wymiany informacji między krajowymi służbami bezpieczeństwa.
Szef Europolu Rob Wainwright mówił, że nowe centrum „będzie świadczyć usługi dla francuskiej i belgijskiej policji oraz ich odpowiedników w Europie, dzięki nowej platformie informacyjnej, która ma pomóc w szybszym przepływie informacji i rozprawieniu się z grupami terrorystycznymi”. Centrum będzie zajmować się przetwarzaniem i przekazywaniem informacji wywiadowczych. Będzie także śledzić transakcje finansowe.
Wesprzyj nas już teraz!
Dwudniowe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości jest pierwszym pod prezydencją holenderską UE. Ministrowie mają m.in. omawiać zasady utworzenia – do końca czerwca – nowej paneuropejskiej siły granicznej i straży przybrzeżnej.
Centrum – oprócz koordynacji antyterrorystycznej – będzie monitorować sposób, w jaki Państwo Islamskie i inne „grupy ekstremistyczne nadużywają internetu i mediów społecznościowych, w szczególności dla celów propagandowych i rekrutacji”. Holendrom zależy na wyeliminowaniu wszelkich przeszkód dotyczących wymiany informacji na temat zagranicznych bojowników terrorystycznych i uporaniu się z plagą fałszywych dokumentów tożsamości, wykorzystywanych przez „ekstremistów.”
Na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 20 listopada 2015 r. ministrowie UE zgodzili się na surowsze kontrole dokumentów. Wszyscy obywatele UE obecnie „stanowią potencjalne zagrożenie” więc wszyscy podróżujący w UE mają podlegać surowszej kontroli, w tym kontroli w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), jak to ma miejsce w przypadku obywateli państw trzecich.
W odpowiedzi na ataki w Paryżu, Komisja Europejska przyjęła także pakiet środków w celu zwalczania terroryzmu i handlu bronią, w tym kryminalizacji podróży „dla celów terrorystycznych”.
Pakiet przedstawiony w grudniu ub. roku zawiera „dyrektywę w sprawie zwalczania terroryzmu”, której celem jest wzmocnienie „arsenału UE w zapobieganiu atakom terrorystycznym przez kryminalizację czynów przygotowawczych, takich jak szkolenia i podróże zagraniczne w celach terrorystycznych”.
Te „akty przygotowawcze” obejmują podróże, finansowanie, organizację i ułatwienie podróży, szkolenia i zapewnienie środków do popełniania aktów terrorystycznych. Firmy przewozowe będą zobowiązane – czemu przeciwstawił się jakiś czas temu Parlament Europejski – do udostępniania danych osób podróżujących samolotem.
W ramach środków podjętych przez KE w celu zwalczania terroryzmu mieści się także projekt dyrektywy w sprawie ograniczenia handlu bronią.
Źródło: euraktiv.com., AS.