– Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej. Płot zbudowany będzie z zasieków i będzie miał 2,5 m wysokości – poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej zorganizowanej na granicy polsko-białoruskiej szef MON Mariusz Błaszczak.
– Wzmocnienie granicy polegać będzie na budowie płotu, który będzie ustawiony wzdłuż tych wojskowych zasieków – poinformował minister Błaszczak. – Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace, które będą polegały na budowie płotu – dodał.
Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP. pic.twitter.com/uTQ0lKYIb4
Wesprzyj nas już teraz!
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 23, 2021
Szef MON poinformował, że powstaną „dwie linie” tego ogrodzenia. – Jedna linia to ta, którą już możemy zobaczyć, która była budowana od lipca. Dziś mogę powiedzieć, że już ponad 130 kilometrów zostało tego ogrodzenia zbudowane. I druga linia w postaci płotu w wysokości 2,5 metra – wyjaśnił.
Ponadto minister obrony narodowej, podkreślił, że „aby granica była szczelna, żeby ten system był spójny, i żeby było solidne zabezpieczenie, w związku z tym konieczne jest zwiększenie liczebne żołnierzy, którzy służą na co dzień tu na granicy, i służą wsparciem dla Straży Granicznej”. – W związku z tym niebawem podwoimy liczbę żołnierzy służących właśnie tu na granicy polsko-białoruskiej do dwóch tysięcy żołnierzy – zapowiedział.
Mariusz Błaszczak wezwał również „całą klasę polityczną w Polsce do zjednoczenia się w kwestii kryzysu na granicy polsko-białoruskiej”. – Mamy do czynienia z atakiem hybrydowym, nie pozwolimy na stworzenie szlaku przemytu migrantów przez Polskę – powiedział.
Minister @mblaszczak spotkał się z żołnierzami #WojskoPolskie, którzy wspierają @Straz_Graniczna na 🇵🇱-🇧🇾granicy. pic.twitter.com/UZrzeFn7Xw
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 23, 2021
Źródło: Polskie Radio, PolskieRadio24.pl, GazetaPrawna.pl, Twitter
TK