Wzniesiona w latach 1958-1961 była ewangelicka świątynia Kafarnaum w hamburskiej dzielnicy Horn zostanie zamieniony na meczet. Nowym właścicielem zsekularyzowanej w 2002 roku świątyni będzie Islamskie Centrum Al-Nour.
Prace związane z przebudową i adaptacją byłej ewangelickiej świątyni zaczęły się w połowie stycznia.
Wesprzyj nas już teraz!
Poprzednio budynek należał do jednej z najbardziej postępowych wspólnot na północy kraju. Z powodu kurczącej się liczby wiernych jej zarząd przyjął decyzję o sprzedaniu nieruchomości.
Sam budynek został wpisany na listę ochrony zabytków, zmianie nie ulegnie wprawdzie jego fasada, ale na minaret przerobiona zostanie dzwonnica. Decyzję tę podjęli obecni właściciele budynku, którymi są przedstawiciele Islamskiego Centrum Al-Nour. Wspólnota ta, jak podaje „agwelt.de”, „spotykała się początkowo w garażu samochodowym, jednakże wraz z przypływem członków oraz sponsorów zaczęła się rozglądać za lepszym obiektem”. Z kolei NDR informuje, że „przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego na meczet będzie kosztowała najprawdopodobniej ok. 1,5 mln euro”.
Przedstawiciele organizacji muzułmanów twierdzą, że kupno chrześcijańskiej świątyni i zamiana jej na meczet nie było ich celem. Zwyczajnie skorzystali z okazji, tym bardziej, że budynek od dekady stał pusty. Daniel Abdin z Al-Nour podkreślił, że „ma nadzieję, iż nawet nie-muzułmanom łatwiej będzie odwiedzać budynek, który jest im znany”. – Na zewnętrz będzie nadal kościół, a wewnątrz meczet, który powinien stać się miejscem spotkań dla wszystkich – twierdzi przewodniczący Islamskiego Centrum i zapowiada, że „jako wyraz dobrej woli wobec sąsiadów wspólnota muzułmańska zrezygnuje z tradycyjnego wezwania muezina do modlitwy oraz, że dotychczasowy ołtarz i krzyż świątyni zostaną podarowane chrześcijańskim wspólnotom”.
Plan przebudowy świątyni, ujawniony w 2013 roku, wywołał falę protestów. Katolicki biskup Hamburga, Hans-Jochen Jaschke, stwierdził, że to „nieszczęście”. Zdaniem pastora Ulricha Rüßa, „zmiana kościoła na meczet, a tym samym zastąpienie krzyża półksiężycem, jest już przekroczeniem pewnej granicy”. Poza tym – jak zauważa – „przebudowa świątyni na meczet nie byłaby w tej chwili już możliwa”. Ewangelicy przyjęli regulacje zakazujące odsprzedawania świątyń muzułmańskim wspólnotom wyznaniowym.
Przebudowę pochwalił za to… pastor Burhard Kiersch. Już zapowiedział, że jego wspólnota religijna będzie współpracowała z muzułmanami.
Źródło: agwelt.de, NDR
Klaud