1 sierpnia 2023

Powstanie nowy ryt „Mszy świętej Majów”? Watykan zbada propozycję biskupów Meksyku

(Fot. Twitter)

Katoliccy biskupi Meksyku przytłaczającą większością głosów zatwierdzili i wysłali do Watykanu swoje propozycje utworzenia obrzędu Mszy świętej Majów. Ryt ten ma zawierać odwołania do świeckiego przywództwa, stworzenia nowych ról dla wiernych, widoczne elementy bałwochwalstwa oraz taniec rytualny. Watykan wkrótce zdecyduje czy taka forma Mszy świętej będzie dopuszczona.  

O sprawie propozycji stworzenia „rytu Majów” informuje ACI Prensa oraz LifeSiteNews.com, który dotarł do propozycji składanych przez katolickich biskupów Meksyku.

Emerytowany biskup San Cristóbal de las Casas, kard. Felipe Arizmendi, opisał proponowany „ryt Majów” jako „przyczyniający się do postępu inkulturacji Kościoła wśród rdzennych ludów i wzięcia odpowiedzialności za celebrację Mszy Świętej z elementami tych kultur”.

Wesprzyj nas już teraz!

Kard. Arizmendi jest jednym z głównych orędowników tej inicjatywy. Jak informuje dr Maike Hickson, sugestie kard. Arizmendi dotyczące nadzorowania wyświęcania kobiet na diakonów i formułowania miejscowego rytu Mszy rzekomo otrzymały znaczące wsparcie papieża Franciszka. Dodał, że „twórcami tych inicjatyw są ci sami rdzenni mieszkańcy San Cristóbal de Las Casas”.

Proponowane zmiany liturgiczne zostały zatwierdzone niemal jednogłośnie przez biskupów Meksyku, którzy głosowali 103 do 2 „za” zmianami i ustanowieniem czegoś w stylu „rytu Majów”. Kard. Arizmendi stwierdził również, że biskupi kraju rozszerzyli propozycje na „wszystkich rdzennych mieszkańców kraju”, a nie tylko na tych z diecezji San Cristóbal.

Dr Maike Hickson zaznaczyła, że obrządek Majów był już praktykowany w diecezji San Cristóbal, ponieważ został zatwierdzony przez meksykańską konferencję biskupów. Dr Hickson zauważyła, że podobnie jak w przypadku rytu amazońskiego, papież Franciszek zasygnalizował swoje poparcie dla zmian liturgicznych.

Jak poinformowała dr Hickson, propozycje obejmują liczne elementy promocji świeckich w liturgii, w tym urząd liturgiczny „przełożonego”. Z kolei LifeSiteNews.com podaje, że urząd przełożonego jest powierzony mężczyźnie lub kobiecie, która jest autorytetem moralnym we wspólnocie i prowadzi swój lud w modlitwie i wierze. To on prowadzi i udziela rad dotyczących życia wiary, tradycji religijnych, a także troszczy się o dobre wykonywanie pracy tych, którzy pełnią posługę służby we wspólnocie chrześcijańskiej. Podczas celebracji liturgicznych jej zadaniem ma być przewodzenie ludowi, na zaproszenie tego, który przewodniczy celebracji.

W marcowym tekście zauważono również, że rola „przełożonego” „stanie się jeszcze bardziej istotna w okresie nieobecności duchowieństwa w diecezji”. „Przełożony” może być mężczyzną lub kobietą i byłby wybierany przez parafię, zanim zostałby zatwierdzony przez miejscowego biskupa.

Druga proponowana rola dla świeckiego to funkcja nazywana „incensorem”. Funkcja ta może przypominać rolę turyferariusza, ale w rzeczywistości jest to połączenie ról turyferariusza, diakona i celebrującego kapłana.

W związku z tym „incensor” nie tylko będzie trzymał kadzielnicę, ale będzie także odpowiedzialny za okadzanie krzyża, ołtarza i świętych obrazów – czynności właściwe kapłanowi lub diakonowi.

Jak już podkreśliła dr Hickson, nowy ryt Majów zawiera formę „tańca rytualnego”, który jest opisany jako „dziękczynienie po Komunii świętej”, chociaż może być wykonywany „jako modlitwa wiernych lub ofiarowanie – czytamy w tekście.

Ksiądz wprowadza taniec, który „wykonuje się rytualnym tańcem (lekkie ruchy ciała) przy akompaniamencie lokalnej muzyki instrumentalnej”. Jednak po wprowadzeniu tańca ksiądz ponownie ustępuje miejsca „przełożonego”, który wzywa muzyków do poprowadzenia muzyki. „Wspólnota modli się, tańcząc lekkimi ruchami ciała” – czytamy w tekście.

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(40)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 471 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram