Popularny profil na Twitterze Historic Vids aspiruje do solidnego źródła wiedzy o dziejach. Jednak tym razem, mówiąc oględnie, nie popisał się ilustrując tekst o powstaniu w warszawskim getcie fotografiami żołnierzy polskiego zbrojnego ruchu podziemnego, w tym Armii Krajowej.
Autorzy profilu wprowadzili w błąd niemałą rzeszę czytelników. Historic Vids obserwuje bowiem aż 2,3 miliona użytkowników Twittera. Przeczytali oni kilkunastozdaniową opowieść o powstaniu w warszawskim getcie. Między innymi, że „700 żydowskich bojowników, źle przygotowanych i słabo wyposażonych, stawiło czoła 2000 żołnierzom niemieckim, angażując się w zaciekłą walkę wręcz”. W tekście jest wzmianka o tym, że do walki włączyli się również polscy cywile.
Wpis kończy się wyliczeniem liczby ofiar powstania i konkluzją: „Pomimo druzgocącego wyniku, niektóre z tych dzielnych osób przeżyły walkę i nadal dzielą się swoimi historiami o bohaterstwie. Oto zdjęcia tych ocalałych, którzy są świadkami męstwa okazywanego w tamtych wstrząsających czasach”.
Wesprzyj nas już teraz!
Pod adnotacją oczom czytelników ukazują się fotografie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, między innymi Armii Krajowej. Na zdjęciach rozpoznać można przykładowo charakterystyczną postać Witolda Kieżuna.
Publikacja wzbudziła żywą reakcję polskich internautów, którzy domagają się zmiany ilustracji na bardziej odpowiadające prawdzie. Zwrócili na przykład uwagę na ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej widniejący na fotografii rzekomego „powstańca z getta”. Jednak jak na razie bez reakcji.
Na plus autorom Historic Vids zapisać można poprawne wymienienie nacji, która wspólnie ze Związkiem Sowieckim podbiła Polskę w 1939 roku.
W kilka godzin post zdołało przeczytać już ponad 1,3 miliona użytkowników Twittera.
https://twitter.com/historyinmemes/status/1661133869582565377?s=20
Źródło: Twitter
RoM