19 października 2023

Powyborcza zemsta homo-lobby? Sprawa Mariki, która wyrwała tęczową torbę wraca na wokandę

Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w sprawie próby wyrwania torby w barwach logotypu ruchu LGBT w 2020 r. w Poznaniu. Na trzy lata pozbawienia wolności za ten czyn skazana została Marika – dziewczyna, która odbywa przerwę w wykonaniu kary, po ponad roku pobytu w więzieniu.

Marika została zwolniona z zakładu karnego przez Prokuratora Generalnego do czasu rozpoznania przez Prezydenta RP prośby o ułaskawienie. Prokuratura prowadzi śledztwo w celu postawienia zarzutów dwóm uczestnikom zdarzenia z 2020 r., którzy nie zostali dotychczas skazani.

Wszystko wskazuje na to, że prokuratura zmierza do postawienia poszukiwanym osobom zarzutu usiłowania rozboju w czynie chuligańskim, zatem dokładnie tego samego zarzutu, za który została skazana Marika. Dziewczyna została ponownie wezwana na przesłuchanie, mimo że składała w tej sprawie już wcześniej wyjaśnienia jako oskarżona. Tym razem została jednak przesłuchana jako świadek, co oznacza, że nie mogła odmówić składania zeznań.

Wesprzyj nas już teraz!

Pomocy prawnej Marice udzielił Instytut Ordo Iuris. W sierpniu 2020 r. w Poznaniu miała miejsce manifestacja organizacji LGBT. W geście sprzeciwu wobec promowania radykalnych ideologii, Marika, wraz z innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT. Dziewczyna została za to oskarżona o domniemane usiłowanie rozboju, za co sąd skazał ją na 3 lata pozbawienia wolności.

W sierpniu 2020 r. w Poznaniu miała miejsce manifestacja organizacji LGBT. W geście sprzeciwu wobec promowania radykalnych ideologii, Marika, wraz z innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT. Dziewczyna została za to oskarżona o domniemane usiłowanie rozboju, za co sąd skazał ją prawomocnie na 3 lata pozbawienia wolności.

Po 13 miesiącach pobytu Mariki w więzieniu, jej bliscy zgłosili się o pomoc prawną do Instytutu Ordo Iuris. Prawnicy złożyli w tej sprawie wnioski dowodowe, po których ten sam sąd, który wcześniej skazał Marikę, wydał na temat dziewczyny pozytywną opinię, niezbędną do nadania dalszego biegu prośbie o ułaskawienie.

Instytut podkreślał, że Marika wyraziła skruchę za swój czyn. Ponadto, nie była ona wcześniej karana i udzielała się społecznie w ramach akcji charytatywnych czy rekonstrukcji historycznych. Także w zakładzie karnym nie sprawiała problemów i była wielokrotnie nagradzana i udzielano jej przepustek. Co więcej, Marika trafiła za kratki krótko po złamaniu kostki. W więzieniu nie otrzymała wymaganej pomocy medycznej i nie mogła kontynuować rehabilitacji. Prawnicy wskazywali także na trudną sytuację rodzinną dziewczyny i problemy zdrowotne jej najbliższych. Zaznaczali, że Marika musiała przerwać kształcenie i odłożyć swoje plany rodzinne oraz zawodowe.

Prawnicy zwrócili też uwagę na ideologiczną motywację, jaką kierował się sąd przy skazywaniu dziewczyny. Za okoliczność obciążającą dziewczynę uznano jej wcześniejszą działalność w Młodzieży Wszechpolskiej. W zakładzie została osadzona w jednej celi z kobietą deklarującą odmienne skłonności seksualne i przebierającą się za mężczyznę.

Instytut skierował do Prokuratora Generalnego wniosek o przerwę w odbywaniu kary przez Marikę. Do Prezydenta RP trafił natomiast wniosek o ułaskawienie dziewczyny. Prokurator Generalny zgodził się na wyjście Mariki z więzienia na czas procedury ułaskawieniowej. Obecnie dziewczyna oczekuje na wolności na decyzję prezydenta co do jej ułaskawienia.

W ostatnich dniach Marika została ponownie wezwana na przesłuchanie do prokuratury. Kolejne wezwanie jej na przesłuchanie w tej sprawie, wiązało się dla niej z traumą wynikającą z rocznego pobytu w więzieniu.

Takie działanie prokuratury budzi wątpliwości, bowiem Marika zeznawała w charakterze świadka. Marika cały czas oczekuje również na ułaskawienie przez Prezydenta RP. Istotny jest również fakt, że publiczne wypowiedzi Prokuratury Krajowej potwierdzają, że w sprawie Mariki przyjęto niewłaściwą kwalifikację prawną, a co za tym idzie skazano ją na nieadekwatną do popełnionego czynu karę. W związku z tym Prokurator Generalny odwołał Zastępcę Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, w której to prowadzone było postępowanie.

Petycja do Prezydenta RP o ułaskawienie Mariki – LINK

Wolność dla polskiej harcerki skazanej na więzienie za sprzeciw wobec LGBT! Podpisz PETYCJĘ do prezydenta Dudy

Wolność dla polskiej harcerki skazanej na więzienie za sprzeciw wobec LGBT! Podpisz PETYCJĘ do prezydenta Dudy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 83 035 zł cel: 500 000 zł
17%
wybierz kwotę:
Wspieram