Polacy coraz mniej chętnie korzystają z gotówki. Już 75 proc. z nas regularnie płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem. Ponad 38 proc. Polaków rozlicza się bezgotówkowo zawsze – jeśli tylko ma taką możliwość. Z gotówki korzystają najczęściej osoby starsze.
Dane pochodzą w badania „Preferencje płatnicze Polaków 2024”. Wynika z nich, że w porównaniu z lipcem 2022, liczba osób sięgających po transakcje bezgotówkowe wzrosła o niemal 5 pkt. procentowych.
Obecnie ponad 38 proc. badanych deklaruje, że jeśli tylko ma taką możliwość, zawsze korzysta z płatności bezgotówkowych, a aż 75 proc. osób wskazało, że regularnie płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem.
Wesprzyj nas już teraz!
Gotówkę najczęściej (44 proc. badanych) wybierają osoby starsze, ale i w grupie wiekowej 70+ widać wzrost płatności bezgotówkowych – o 4 pkt. proc. Wyraźnie widać też, że gotówka jest chętniej używana w małych miejscowościach.
Badanie wykazało też, że najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby zarabiające między 4000 a 4999 zł netto, najrzadziej osoby, których dochód wynosi do 2000 zł netto.
W grupie ok. 18 proc. osób, która używa zwykle gotówki, prawie 59 proc. twierdzi, że czyni tak z przyzwyczajenia. 47,5 proc. z nich uważa, że dzięki gotówce łatwiej kontroluje swoje wydatki, a 39 proc. bezgotówkowo płacić nie lubi.
Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. na zlecenie Fiserv Polska, właściciela marki PolCard from Fiserv, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)na próbie 1000 osób.
Źródło: PAP/Oprac. MA
Polacy nie chcą delegalizacji samochodów spalinowych! Podpisz pilny APEL do polskich władz!
Grozi nam cyfrowy totalitaryzm? Konfederacja chce konstytucyjnej ochrony gotówki