Bliscy, przyjaciele, znajomi, współpracownicy, słuchacze i czytelnicy pożegnali w czwartek historyka i badacza kultury Krzysztofa Karonia. W samo południe w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim spotkały się setki osób, które po Mszy świętej pogrzebowej odprowadziły Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.
– Dobre czyny idą za człowiekiem, każde dobro również zostanie policzone jeśli tylko zostało zapisane w Księdze Życia – usłyszeli zebrani podczas kazania.
Wesprzyj nas już teraz!
Kaznodzieja nawiązał między innymi do znamiennego wystąpienia kardynała Karola Wojtyły podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku. Zacytował wypowiedziane wówczas do rodaków słowa metropolity krakowskiego: „stoimy dziś w obliczu największej konfrontacji, jaką kiedykolwiek przeżywała ludzkość. Nie przypuszczam by szerokie kręgi społeczeństwa amerykańskiego ani najszersze kręgi wspólnot chrześcijańskich zdawały sobie z tego sprawę. Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem i antykościołem; Ewangelią i jej zaprzeczeniem; ta konfrontacja została wpisana w plany Boskiej Opatrzności. To czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski w szczególności”.
– W sierpniu 1976 roku, jak zaznaczył kardynał Karol Wojtyła, ludzie na ogół nie zdawali sobie z tego sprawy. Byli jednak tacy, którzy rozumieli, a ponadto potrafili wyjaśnić innym, o co chodzi – mówił kapłan.
– Cieszymy się, że pośród nas są osoby – Krzysztof czy inni – które wyjaśniają nam to, co się dzieje, to, co zapowiadał kardynał Wojtyła i inni. Wszystko po to, żeby zwyciężyć. Chrystus powiedział, że On jest Prawdą. Poszukujemy tej Prawdy, odkrywamy tę Prawdę. A kiedy się lękamy, dobrze, że są ludzie, którzy dodają nam odwagi – podkreślił duchowny.
– Konferencje Krzysztofa, jego zapisane słowa jakby pozbawiały nas lęku. (…) Myślę, że wiele osób jest tutaj z potrzeby serca za dobro, które zostało wyjaśnione. Ale w sprawiedliwości Bożej potrzeba abyśmy się odwdzięczyli. Odwdzięczajmy się modlitwą, Komunią Świętą, Różańcem. Odwdzięczajmy się też dobrymi uczynkami, umartwieniami. Idźmy do przodu, nieustannie postępując, byśmy mogli być wspólnie w Królestwie Niebieskim. Chrystus mówi: „wystarczy ci mojej łaski”. Tak jak się zgromadziliśmy, otoczyliśmy trumnę Krzysztofa, wspierajmy się nawzajem. Byśmy mogli otrzymać wieniec chwały. Tak by nikogo z nas nie zabrakło przy stole na uczcie niebieskiej – zachęcał kaznodzieja.
Dziś w Tomaszowie Mazowieckim pożegnaliśmy śp. Krzysztofa Karonia. RiP. pic.twitter.com/8FmWIfdvYS
— Multibook.pl Ulubiona Księgarnia Warszawy AD 2022 (@multibookpl) April 27, 2023
Na pobliskim cmentarzu, gdzie spoczął Ś. P. Krzysztof Karoń, zebrani usłyszeli wspomnienia o Zmarłym. Osobistymi refleksjami podzielił się między innymi Jakub Zgierski, publicysta i współautor „Encyklopedii Antykultury”.
– Chociaż nie ma Go już z nami, Jego myśl i nauka pozostają w umysłach oraz sercach tych, którzy spostrzegli w nim fenomen – mówił.
– Jego osiągnięcia nie pozbawiły go skromności. (…) Gdy na spotkaniach przedstawiano Go jako filozofa czy myśliciela, całym sobą dawał do zrozumienia, że to chyba nie o nim. Pozostawił po sobie ogromny dorobek, który dla wielu stanowi nieocenioną wartość. Sposób, w jaki opowiadał o trudnych i żywotnych sprawach tego świata utkwił w mojej pamięci. Barwne anegdoty, żarty, a nade wszystko naturalność – tym ujmował swoich słuchaczy – opowiadał.
– Program wiedzy społecznej który Pan zainicjował, będzie rozwijany, a Pańska praca nie zostanie zapomniana, lecz będzie kontynuowana i przekazywana kolejnym pokoleniom – zapowiedział Jakub Zgierski.
Krzysztof Karoń, filozof, badacz kultury, krytyk marksizmu, zmarł po ciężkiej chorobie w minionym tygodniu, w wieku 68 lat.
RoM, Tomaszów Mazowiecki
Antykultura, Marks i jego „lepszy świat”. Krzysztof Karoń w PCh24 TV