10 kwietnia 2024

Późna pobudka eurokratów. Bruksela przygląda się dominacji Chin na rynku zielonych technologii

(Fot. Pixabay)

Bruksela rozważa powołanie śledztwa wobec chińskich producentów turbin wiatrowych. Chińczycy będą sprawdzani pod kątem nielegalnego subsydiowania produkcji państwowymi dotacjami. Podobne dochodzenie prowadzone jest już w przypadku samochodów elektrycznych. Jeżeli doniesienia się potwierdzą, eurokraci zapowiadają nałożenie ograniczeń na import z Państwa Środka. Problem w tym, że Pekin bardzo mocno uzależnił postęp europejskiej transformacji energetycznej od swoich produktów.

O wszczęciu dochodzenia poinformowała Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Sprawdzane będą warunki rozwoju parków wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, we Francji, w Rumunii i Bułgarii. Komisarz przypomniała, że podobne dochodzenie trwa już w odniesieniu do samochodów elektrycznych. Subsydiowane przez państwowe dotacje chińskie podmioty miały deklasować konkurencję i jednocześnie obniżać faktyczne koszty transformacji energetycznej.

Duńska komisarz przyznała, że w przeszłości UE była zbyt naiwna, jeśli chodzi o konkurencję z Chin. Wierzyła w globalny wolny handel i znosiła bariery handlowe, co skrzętnie wykorzystał Pekin. Jako przykład tej naiwności podawana jest branża paneli słonecznych zdominowana dziś przez Chiny. Schemat wyglądał następująco: najpierw Chiny przyciągnęły inwestycje zagraniczne na swój ogromny rynek krajowy, potem pozyskały technologie, nie zawsze w sposób jawny. Następnie przyznawały ogromne dotacje dla dostawców krajowych przy jednoczesnym i stopniowym zamykaniu rynku krajowego dla firm zagranicznych. I wreszcie zaczęły eksportować nadwyżki mocy produkcyjnych do reszty świata po niskich cenach.

Wesprzyj nas już teraz!

W rezultacie obecnie mniej niż 3 proc. paneli słonecznych zainstalowanych w UE jest produkowanych w Europie. – Widzimy, że ten schemat jest obecnie wdrażany we wszystkich obszarach czystych technologii, starszych półprzewodnikach, i nie tylko – ponieważ Chiny podwajają strategię wsparcia po stronie podaży, aby zaradzić spowolnieniu gospodarczemu – powiedziała Vestager.

Źródło: rp.pl
PR

„Chińczycy śmieją się z Europy!”. Patryk Jaki „wyjaśnił” klimatyzm w Kanale Zero

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram