24 lipca 2016

Poznań: Msza święta w tysięczną rocznicę urodzin polskiego władcy

(Kazimierz Odnowiciel wracający do Polski, Wojciech Gerson [Public domain], via Wikimedia Commons)

Kazimierza, wnuka Bolesława Chrobrego, nazwano w historii Odnowicielem, bo przez różne działania zbrojne i dyplomatyczne przywrócił Polsce tereny, które zostały nam zabrane. Podtrzymywał przy tym dzieła chrystianizacji, rozpoczęte przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego – podkreślił bp Grzegorz Balcerek, podczas Mszy świętej sprawowanej w 1000. rocznicę urodzin piastowskiego księcia Kazimierza Odnowiciela.

Bp Balcerek w homilii zwrócił uwagę na mądrość ludzi, którzy dostrzegli, że w dziele niszczenia chrześcijaństwa w X wieku zaznaczyło się dramatyczne lekceważenie praw Bożych. – Kazimierz zwrócił się z prośbą o ratunek do Matki Najświętszej, fundując figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, nazwanej Objawieniem Najświętszej Maryi Panny – mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. 

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas uroczystości wspominano zwłaszcza fakt założenia przez Kazimierza Odnowiciela miasta Pobiedziska, gdzie książę pokonał znaczniejsze siły wroga. – 25 lipca obchodzimy uroczyście 1000-lecie narodzin założyciela miasta. Od niedawna działa ponownie Bractwo Maryi Niepokalanej, którego członkowie wynagradzają za grzechy, włączają się w duszpasterską działalność parafii, a przede wszystkim troszczą się, by wieść o nabożeństwie do Łaskawej Pani Pobiedzisk stale się rozszerzała – mówił bp Balcerek. 

 – Jeśli poddamy się duchowi Jezusa Chrystusa, duchowi Jego modlitwy «Ojcze nasz», wówczas i nasze życie przyniesie dobre owoce, których nie jesteśmy w stanie teraz przewidzieć, tak jak Kazimierz I Odnowiciel nie mógł przypuszczać, jak wielkie dobro przyniesie jego pobożność i mądrość – powiedział na zakończenie bp Balcerek. 

Kazimierz I Odnowiciel (1016-1058), syn Mieszka II i Rychezy, był władcą Polski w latach 1034-1058. 

Poznańska katedra jest pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią, najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I i księżną Dobrawę, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.

 

Źródło: KAI

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram