Pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego uczcili w piątek w Poznaniu uczestnicy głównych uroczystości z okazji 106. rocznicy wybuchu zrywu.
Główne uroczystości z okazji rocznicy oraz obchodzonego w tym roku po raz czwarty Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.
Podczas uroczystości odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomniał on, że dzięki powstaniu, na mocy traktatu wersalskiego, większość obszaru Wielkopolski, należącego wcześniej do Prus, znalazła się w granicach odrodzonej Niepodległej.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ludna, zamożna kraina wysoko rozwinięta cywilizacyjnie i posiadająca wspaniałe dziedzictwo historyczne, z Gnieznem, Poznaniem, Bydgoszczą i Wrześnią stała się ogromnie ważnym regionem II Rzeczypospolitej. Żywy, ciężko wypróbowany polski patriotyzm, najlepsze tradycje organicznikowskie, gospodarność oraz szacunek dla nauki, sztuki, nowoczesnej techniki i rzetelnej pracy promieniowały stąd na cały kraj. Jestem przekonany, że pamięć o tym wspaniałym triumfie polskiego oręża i ducha wolności będzie inspirować obecne i przyszłe pokolenia obywateli naszego państwa” – napisał Andrzej Duda.
Uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 1918 –1919 są tylko niewielką częścią corocznych obchodów, które odbywają się w całym regionie do 16 lutego.
W sobotę 105. rocznica wybuchu powstania będzie obchodzona w Warszawie.
Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Źródło: PAP
RoM