Wśród ofiar Czerwca 1956 roku w Poznaniu było wiele osób młodych – aż dziewiętnaście, to prawie jedna trzecia wszystkich zabitych. Najmłodszą ofiarą był Romek Strzałkowski, miał zaledwie 13 lat, zabity został strzałem w plecy. Stał się symbolem czerwcowego powstania – podkreślił biskup Jan Glapiak podczas obchodów 66. rocznicy Powstania Poznańskiego.
Uroczystości odbyły się w miejscach związanych z powstaniem, m.in. przy Zakładach Cegielskiego i na placu Adama Mickiewicza, gdzie stoi pomnik Poznańskiego Czerwca. Mszę świętą w kościele ojców dominikanów odprawił biskup Glapiak.
Poznański biskup pomocniczy wyliczał młodych ludzi zabitych przez komunistyczną władzę – w wieku 15, 16, 17 lat, uczniów takich zawodów jak ślusarz, tokarz, elektromonter. Zginęli od śmiertelnego postrzału albo rozjechani przez czołgi.
Wesprzyj nas już teraz!
– Ich śmierć nie poszła na marne. Ich również dotyczy fragment wiersza Józefa Szczepańskiego Czerwona Zaraza: „Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły / Nowa się Polska – zwycięska narodzi” – podkreślił hierarcha.
– Dzisiaj pragniemy za tych wszystkich odważnych ludzi dziękować. Niech Bóg Wszechmogący da radość wieczną wszystkim, którzy już zakończyli swoje ziemskie pielgrzymowanie. Niech błogosławi żyjącym bohaterom Poznańskiego Czerwca. A nas tutaj obecnych, jak również wszystkich mieszkańców Poznania, i w ogóle wszystkich, dla których ważne są wartości „Bóg Honor i Ojczyzna”, niech Duch Święty obdarzy takimi darami i charyzmatami, abyśmy wpatrzeni w bohaterów sprzed lat, sprostali zadaniom, jakie przed nami stawia Pan Bóg dzisiaj, przede wszystkim, byśmy potrafili być ofiarni i solidarni z wszystkimi potrzebującymi pomocy – mówił bp Glapiak.
Z okazji rocznicy Poznańskiego Czerwca z inicjatywy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przyznano po raz pierwszy nagrody Stukot’56 dla osób i instytucji, które swoimi dokonaniami nawiązują do wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Nazwa nagrody nawiązuje do stukotu drewniaków o bruk, który towarzyszył tłumowi robotników poznańskich fabryk domagających się wolności, chleba i Boga. W uroczystości wziął udział abp Stanisław Gądecki.
Źródło: KAI