W Poznaniu uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą mieli jedną lekcję religii w tygodniu. O zmiany w zakresie edukacji religii wnioskowały władze miasta, które zwróciły się z tym do abp Stanisława Gądeckiego. Hierarcha częściowo zaakceptował prośbę poznańskiego Ratusza, pozwalając na ograniczenie liczby godzin, ale jedynie uczniom klas maturalnych.
Zgodnie z zapisami Konkordatu, plan lekcji dla uczniów szkół powinien przewidywać dwie godziny lekcyjne religii w tygodniu. Wszelkie zmiany dotyczące ilości godzin religii powinny być zaakceptowane przez biskupa miejsca. Z wnioskiem o ograniczenie liczby lekcji religii zwróciły się do abp Stanisława Gądeckiego władze Poznania, które swą decyzję motywowały znaczącym ułatwieniem przy układaniu planu lekcji. Hierarcha wyraził zgodę na wprowadzenie zmian w edukacji religii w Poznaniu, ale jedynie dla uczniów klas maturalnych.
Wesprzyj nas już teraz!
„Początkowo proponowaliśmy, by ograniczyć religię na wszystkich poziomach w szkole średniej lub w pierwszych klasach, gdzie jest najwięcej uczniów i oddziałów” – mówił „Gazecie Wyborczej” Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta w Poznaniu.
Zgody na tak radykalne posunięcie nie wyraził metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Rzecznik kurii ks. Maciej Szczepaniak nie chciał jednak wytłumaczyć, jakie są oficjalne powody odmowy abp. Gądeckiego. Dodał jednak, że hierarcha wyraził zgodę na zmniejszenie liczby godzin lekcji religii uczniom klas maturalnych. Podkreślił, że ma to związek z obciążeniem uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości.
Zdaniem Ryszarda Pyssa, dyrektora Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu, nawet ta zmiana ułatwia układanie planu. „Mamy aż osiem klas maturalnych, więc dzięki temu udało się nam zaoszczędzić osiem godzin i plan nie wygląda tak źle, nie mamy dwóch zmian, nie kończymy wieczorem” – powiedział.
Warto dodać, że podobne wnioski były kierowane w innych miastach. Jak podaje portal interia.pl, kurie w Krakowie oraz Gdańsku, nie wydały zgody na ograniczenia w liczbie godzin religii, choćby najmniejsze. Z kolei w Warszawie i Łodzi, zgody były wydawane jedynie w części szkół.
Źródło: interia.pl
WMa