Już od 30 lat w Poznaniu odprawiania jest Najświętsza Ofiara w klasycznym rycie rzymskim. To właśnie do serca Wielkopolski „msza trydencka” zawitała jako do pierwszego miasta w naszym kraju. Wraz z lokalnym duszpasterstwem tradycji liturgicznej jubileusz jego działalności świętował były przewodniczący konferencji episkopatu Polski, Abp Stanisław Gądecki.
30- lecie sprawowania Mszy Świętej w tradycyjnej formie uczczono 2 czerwca bieżącego roku Mszą Pontyfikalną Opata Szymona Hiżyckiego OSB ze słynnego podkrakowskiego Tyńca. Ceremonia rozpoczęła się o 14:30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana.
Znakomitemu celebransowi towarzyszył były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Benedyktyńskiemu opatowi „asystował od strony tronu” metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Poznański hierarcha wygłosił kilka słów do zebranych tuż przed rozpoczęciem Mszy Świętej.
Wesprzyj nas już teraz!
W swoim przemówieniu apostolski następca nawiązał do tzw. kryterium Św. Wincentego z Lerynu. „W samym zaś Kościele trzymać się trzeba silnie tego, w co wszędzie, w co zawsze, w co wszyscy wierzyli. To tylko bowiem jest prawdziwie i właściwie katolickie, jak to już wskazuje samo znaczenie tego wyrazu, odnoszące się we wszystkim do znaczenia powszechności. A stanie się to wtedy dopiero, gdy podążymy za powszechnością, starożytnością i jednomyślnością”, mówi przedstawiona przez świętego w dziele „Commonitorium” zasada.
„Podążymy zaś za powszechnością, jeżeli za prawdziwą uznamy tylko tę wiarę, którą cały Kościół na ziemi wyznaje; za starożytnością, jeżeli ani na krok nie odstąpimy od tego pojmowania, które wyraźnie podzielali święci przodkowie i ojcowie nasi; za jednomyślnością zaś wtedy, jeżeli w obrębie tej starożytności za swoje uznamy określenia i poglądy wszystkich lub prawie wszystkich kapłanów i nauczycieli (…)”, cytował słowa wczesno- chrześcijańskiego teologa pasterz archidiecezji poznańskiej.
Abp Gądecki sięgnął następnie po kolejny ustęp z „Commonitorium”, dotyczący możliwości „postępu religii” w Kościele Chrystusowym. Hierarcha przypomniał słowa świętego opata, podkreślające, że rozwój teologii i nauki chrześcijańskiej nie może oznaczać jej zmiany, ale opierać się musi o zachowanie „tego samego dogmatu, tego samego znaczenia”. „Tych prawideł postępu przestrzegać musi również Dogmat Wiary Chrześcijańskiej: krzepnąc z biegiem lat, rozrastając się w czasie (…) powinien jednak pozostać nieskażony i nienaruszony (…) a ponadto nie dopuszczać żadnej przemiany, żadnego uszczerbku (…) i nie uznawać żadnej płynności granic”, czytamy w dziele św. Wincentego. „Chrystusowy zaś Kościół, sumienny i przezorny stróż powierzonych mu dogmatów niczego w nich nigdy nie zmienia. Niczego nie uszczupla, niczego nie dodaje, nie odcina rzeczy koniecznych, nie dokłada zbytecznych, nie traci swoich, nie przywłaszcza sobie cudzych”, kontynuował.
Tuż po przytoczeniu tych fragmentów, poznański metropolita przekonywał, że można je rozumieć jako wymóg stosowania „hermeneutyki ciągłości” w wykładzie wiary, a jako przykład zastosowania tej zasady podał… potępianie kary śmierci, wcześniej dopuszczanej przez Kościół, przez papieża Franciszka.
„Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszemu Arcybiskupowi, którego pasterskie błogosławieństwo będzie długo wyczekanym, utwierdzającym w wierze i jedności, darem dla naszego środowiska”, dziękowali za obecność swojemu pasterzowi przedstawiciele duszpasterstwa tradycji liturgicznej.
Po uroczystych obchodach wierni spędzali wspólnie czas podczas rodzinnego pikniku.
Źródła: youtube/ Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej, FB
FA