13 listopada 2022

Poznań uczcił pierwszych władców i królów piastowskich Mszą Świętą i modlitwą

(Jan Matejko, Public domain, via Wikimedia Commons)

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w intencji zmarłych władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w katedrze poznańskiej – najstarszej polskiej nekropolii królewskiej. – Modlimy się za pierwszych naszych władców, bo to im zawdzięczmy włączenie do rodziny chrześcijańskiej Europy, a tym samym położenie solidnego fundamentu pod nasz ojczysty dom – mówił poznański biskup pomocniczy.

Mszę Świętą poprzedziło wprowadzenie pocztów sztandarowych w asyście wojska polskiego. Do katedry przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m. in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, parlamentarzyści, członkowie korpusu dyplomatycznego, żołnierze i harcerze.

To tutaj, przed przeszło 1050 laty zaczęły się dzieje Polski: Narodu, Państwa i Kościoła na tej ziemi. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich, którzy przez wieki poświęcali swoje siły i życie dla dobra naszej Ojczyzny. Szczególnie jednak chcemy pamiętać o tych, którzy spoczęli w tej pierwszej polskiej katedrze. Pamiętamy więc o księciu Mieszku I i jego żonie Dobrawie, o pierwszym naszym królu Bolesławie Chrobrym, na cześć których zbudowano w XIX wieku Kaplicę Królewską, zwaną Złotą. Pamiętamy o królu Mieszku II, o książętach: Kazimierzu Odnowicielu, Władysławie Odonicu, Przemyśle I, Bolesławie Pobożnym oraz królu Przemyśle II, którego w 1296 roku jako ostatniego monarchę pochowano w poznańskiej katedrze – mówił bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że gród poznański odegrał podstawową rolę nie tylko w historii chrześcijaństwa, ale także w historii państwa i kultury polskiej. Zachęcał też, by patrzeć na nasze dzieje z perspektywy wiary chrześcijańskiej.

Historia naszej Ojczyzny zaczęła się, gdy książę Mieszko wyznał wiarę w Trójcę Świętą i wartości ewangeliczne uczynił fundamentem ładu społecznego na podległych sobie ziemiach. Trzeba za to dziękować, że przyjmując słowo objawione w Biblii, ojcowie nasi wzięli sobie do serca Boże polecenie i zaczęli czynić sobie ziemię poddaną, respektując Boży porządek – mówił bp Balcerek.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram