12 lipca 2022

Praca zdalna do regulacji. Troska o rodziny czy przygotowania do kolejnej fali Covid-19?

(pixabay.com)

Na najbliższym posiedzeniu Sejm wróci do prac nad nowelizacją Kodeksu pracy i zapisów dotyczących zasad pracy zdalnej. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazuje, że rozwiązania pozwalają łączyć życie zawodowe z rodzinnym. Z drugiej jednak strony pojawiają się sygnały o kolejnej fali koronawirusa. Czy nowela to element do niej przygotowań?

W połowie czerwca odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Reguluje ona m.in. zasady pracy zdalnej. Projekt ma być podjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Wprowadzamy elastyczne formy czasu pracy. Pozwalają one łączyć życie zawodowe z rodzinnym. To m.in. wprowadzenie pracy zdalnej, nad którą pracujemy w Sejmie – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie I Polskiego Radia. –Liczę na to, że jesienią tego roku te zapisy będą wprowadzone i wejdą w życie – dodała.

Zgodnie z projektem praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych. Będzie on też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie.

Według propozycji pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko w wieku poniżej 4 lat, rodzicom i opiekunom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram