5 lutego 2023

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

(Fot. Twitter/Episkopat News)

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inauguracyjną Mszę świętą odprawił miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

 

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położonej w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W uroczystości uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Udział wzięli także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

Wesprzyj nas już teraz!

W wygłoszonej po niemiecku homilii abp Graubner zapewniał: od wielu miesięcy na zaproszenie papieża Franciszka staramy się w ramach procesu synodalnego spotykać w atmosferze otwartości na Ducha Świętego i uczyć się słuchania siebie nawzajem. Wyrażamy to, co boli wielu ludzi i co chcieliby zmienić we wspólnocie Kościoła. – Nie odkryliśmy jednak sensus fidei wierzących. Okazało się nawet, że wiele osób aktywnych w Kościele nie zna ani Biblii, ani nauczania Kościoła – analizował metropolita praski, wskazując, że w tej sytuacji trzeba słuchać głosu Boga i zadać sobie pytanie, co nam mówi Pan Jezus, który założył wspólnotę Kościoła i zaprasza nas, byśmy byli jej częścią.

Hierarcha zauważył, że w Europie przeżywamy rozmaite kryzysy, które są wynikiem bezprecedensowego dobrobytu w historii kontynentu, a który zajął dominujące miejsce w naszym życiu. Również chrześcijan nie ominęła tendencja do zbytniego skupienia się na sobie samych i poszanowaniu swoich praw. – W wielu przypadkach Bóg stał się dla nas zwykłą pomocą w realizacji naszych projektów i dążeniu do własnego szczęścia. Ci, którzy stwierdzili, że ta pomoc niewystarczająco im służyła, usunęli Go ze swej aktywności. Przestali na Niego liczyć. Zły przykład niektórych wiernych i skandale dotyczące księży potwierdziły im tę postawę. Obserwujemy to szczególnie u młodego pokolenia – wskazał abp Graubner.

Według hierarchy, musimy stwierdzić, że jako Kościół w Europie nie jesteśmy wystarczającym światłem dla społeczeństwa. Lekarstwem na ten problem nie jest jednak dostosowanie się do świata. Jedyną właściwą postawą jest przyjęcie zaproszenia Chrystusa do nawrócenia, czyli do nowego sposobu myślenia, co dziś może oznaczać zaprzestanie myślenia światowego, nienarzucanie własnej wizji, lecz przyjęcie spojrzenia Bożego. Konieczne jest ponowne odkrycie Ukrzyżowanego jako naszego ideału. Bez Niego bowiem Kościół nie może istnieć, ani się odnowić.

Przewodniczący czeskiego episkopatu podkreślił, że Bóg wymaga od nas „zmiany myślenia i działania: czynów bezinteresownej miłości wobec potrzebujących”. Wymaga to odwagi „uwolnienia się z więzienia własnego ego, przeniesienia epicentrum swoich myśli z nas samych ku Ty Boga, nieszukania mądrości ludzkiej, lecz szaleństwa krzyża, odejścia od zamkniętej mentalności europejskiej i budowania społeczeństwa dobrobytu, które wielkodusznie i ze szczerą miłością służyłoby najuboższym tego świata, w tym cierpiącym na Ukrainie i i w biednej Afryce”.

Tylko wtedy sam Chrystus będzie świecił w nas i wtedy przyciągnie do siebie młode pokolenia i całe narody. Jeśli nie zaproponujemy im spotkania z Bogiem żyjącym w nas i wśród nas, wówczas nie mamy im nic do zaofiarowania. Jedynie Bóg może ich zainspirować i ich przyciągnąć. Sprowadźmy do nich Boga – zakończył abp Graubner.

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze składać się będzie z dwóch części. Pierwsza, od 5 do 9 lutego, to zgromadzenie kościelne z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów należących do Rady Konferencji Biskupich Europy – CCEE (z każdej z nich przyjechał przewodniczący konferencji oraz troje delegatów) oraz 44 osób zaproszonych przez CCEE (reprezentujących „rzeczywistości kościelne najbardziej reprezentatywne na szczeblu europejskim”) i „delegatów braterskich” z innych wyznań chrześcijańskich. Ponadto kolejnych 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu) będzie mogło wziąć udział w obradach online. Drugą częścią zgromadzenia kontynentalnego, od 10 do 12 lutego, będzie spotkanie z udziałem wyłącznie przewodniczących konferencji episkopatów.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Zgromadzenie kontynentalne współorganizują: CCEE, Czeska Konferencja Biskupia i archidiecezja praska.

Źródła: KAI, Twitter

 

Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?

W Pradze rozpoczyna się europejski etap kontynentalny synodu o synodalności

Znane nazwiska autorów dokumentu końcowego kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. Pośród nich znalazł się Polak

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram