17 lutego 2016

Prasa międzynarodowa: Grupa Wyszehradzka może osłabić pozycję Merkel

Lewicowy niemiecki portal Zeit Online opublikował we wtorek zestawienie ocen praskiego szczytu Grupy Wyszehradzkiej, jakie publikowano w międzynarodowej prasie. Zdaniem Zeit nie ulega wątpliwości, że w ocenie większości mediów kanclerz Merkel staje się w Europie coraz bardziej osamotniona, a Grupa może zagrozić jej pozycji.


Według Zeit Online zamiar Polski, Węgier, Czech i Słowacji, rozważających udzielenie wsparcia państwom bałkańskim, które mogłyby dzięki temu umocnić własne granice i nie wpuszczać imigrantów, uchodzi na świecie za „afront” wobec kanclerz Angeli Merkel.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Najpotężniejsza kobieta świata, jak nazwał ją amerykański magazyn Forbes, jeszcze nigdy nie była tak izolowana. Tak w swoim kraju jak i w Unii Europejskiej Angela Merkel ma trudność ze znalezieniem sojuszników. Po 10 latach na urzędzie kanclerskim przeżywa najpoważniejszy kryzys w swojej karierze” – pisze w kontekście spotkania Grupy Wyszehradzkiej francuski dziennik La Croix.

 

Wtóruje mu Le Figaro, przekonując, że „europejscy partnerzy mają za złe [Merkel] jej politykę otwarcia i klimat, który wytworzyła […]. Zdystansowała się od niej nawet Francja”.

 

Nieco inaczej przedstawia rzecz słowacka lewicowa Pravda, pisząc, że plan Grupy Wyszehradzkiej jest w istocie Niemcom na rękę, bo jego realizacja oznaczałaby jedynie spowolnienie napływu imigrantów, a zatem pewne uspokojenie całego kryzysu i przywrócenie stabilności na Bałkanach.

 

Z kolei według czeskiej gazety Lidové noviny, wkrótce może się okazać, że Niemcy będą musiały wprowadzić górne kwoty przyjmowanych imigrantów. Wówczas szlak bałkański zamieniłby się we wrzący kocioł, który mógłby w każdej chwili wybuchnąć. „W takim wypadku państwa wyszehradzkie byłyby jedynymi, które będą mogły wypuścić z niego parę” – przekonuje gazeta.


Lewicowy węgierski dziennik Népszabadság ocenia za to, że praski szczyt był niezwykle spokojny i stonowany, co zapowiada tylko ostrzejszą burzę na szczycie unijnym, który odbędzie się w czwartek. Tam rozegra się prawdziwa „bitwa” i okaże się, czy państwa wyszehradzkie rzeczywiście są w stanie przeforsować własną wizję rozwiązania kryzysu imigracyjnego.

 

Zdaniem amerykańskiego New York Times Grupa Wyszehradzka „jest jednym z małych bloków politycznych, które powstają obecnie w Europie wobec chaotycznej i niestosownej odpowiedzi kontynentu na największy kryzys migracyjny od II wojny światowej”. NYT prognozuje, że „Grupa Wyszehradzka może stać się siłą, która zagrozi planom niemieckiej kanclerz Angeli Merkel”.

 

Czytelnicy Zeit Online, co na lewicowym portalu może zaskakiwać, na ogół stają po stronie Grupy Wyszehradzkiej.  „Zagrożone są tylko plany Merkel. Te jednak zagrażają Europie. Merkel naraża jedność Europy”, „Ludzie mają opory, by współdzielić ten bezsensowny kurs polityki imigracyjnej”, „Można też napisać – Merkel zagraża Europie, a kto zagraża Merkel, ten Europę ratuje” – to jedne z najbardziej popularnych komentarzy pod artykułem.

 

 

 

Źródło: Zeit Online

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram