Zakaz wyświęcania kobiet nie jest „prawdopodobnie” nieomylnym nauczaniem papieży, uważa kard. Jean-Claude Hollerich, prawa ręka Franciszka ds. synodalnych. Według tego purpurata w przyszłości papieże będą mogli zgodzić się na kapłaństwo kobiet.
Kard. Jean-Claude Hollerich jest arcybiskupem Luksemburga. W 2021 roku został przez Franciszka wyznaczony na relatora generalnego Synodu o Syndolności. W tej roli kardynał Hollerich objeżdża cały świat, koordynując kontynentalne spotkania synodalne, przygotowujące dwa wielkie synody w Rzymie. Na obu synodach odegra dużą rolę, czuwając nad stworzeniem dokumentu finalnego. Pomimo niezwykle kontrowersyjnych wypowiedzi – jak choćby ta, o której mowa teraz – papież darzy go zaufaniem. Kilka tygodni temu włączył go w skład elitarnej Rady Kardynałów, która stanowi jego bezpośrednie zaplecze doradcze.
W rozmowie z chorwackim tygodnikiem „Glas Koncila” Hollerich stwierdził, że zakaz wyświęcania kobiet „prawdopodobnie” nie wyraża nieomylnej nauki papieży, a w związku z tym „z czasem” któryś papież mógłby podjąć tutaj inną decyzję.
Wesprzyj nas już teraz!
– Papież Franciszek nie chce święceń kobiet i jestem mu w tej sprawie w pełni posłuszny. Ludzie jednak o tym dalej dyskutują – powiedział kardynał. Jak dodał, sam nie jest rzecznikiem święceń kapłańskich dla kobiet; stawia raczej na to, by kobiety przejmowały więcej odpowiedzialności w zakresie duszpasterstwa. – Jeżeli to osiągniemy, będziemy mogli sprawdzić, czy nadal istnieje pragnienie święceń kapłańskich dla kobiet – stwierdził. Według Hollericha wprowadzenie w Kościele katolickim kapłaństwa kobiet jest niemożliwe bez uprzedniego porozumienia się w tej sprawie z Kościołem prawosławnym. – Nie moglibyśmy tego nigdy zrobić, gdyby w ten sposób miały zostać zagrożone nasze braterskie relacje z prawosławiem – powiedział. Jak dodał, chodzi też o unikanie polaryzacji w samym Kościele katolickim.
Św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis stwierdził, że Kościół katolicki nie ma władzy udzielania sakramentu święceń kobietom, a jego następcy powinni uznawać to jego rozstrzygnięcie za ostateczne. W związku z wymową tego stwierdzenia wielu uważa, że św. Jan Paweł II wypowiedział się nieomylnie, tym więcej, że cała Tradycja Kościoła odrzuca kapłaństwo kobiet.
Kard. Hollerich mówił też w rozmowie z chorwackim magazynem o homoseksualizmie. W jego ocenie nauczanie Kościoła, zgodnie z którym akty homoseksualne są wewnętrznie nieuporządkowane, jest „wątpliwe”, a sprowadzanie homoseksualizmu do nieuporządkowanych aktów seksualnych jest jego zdaniem „surowe”.
W przeszłości kardynał opowiadał się za zmianą Katechizmu w zakresie oceny homoseksualizmu oraz za święceniami związków jednopłciowych.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach